Teatr Telewizji - Lorenzaccio

Jerzy Stuhr w roli tytułowego bohatera, dziś w TVP Kultura

Teatr Telewizji - Lorenzaccio, 10 kwietnia, godz. 20.20, TVP Kultura
Jerzy Stuhr w roli tytułowego bohatera dramatu Alfreda de Musseta. Uznawaną za jedną z najlepszych inscenizacji tego nietypowego dramatu wyreżyserowali Agnieszka Holland i Laco Adamik. Przypominamy ją w ramach obchodów urodzin Jerzego Stuhra.

Napisany w 1834 roku „Lorenzaccio” to w dorobku autora „Spowiedzi dziecięcia wieku” sztuka nietypowa. Obszerna, wielowątkowa, przeznaczona raczej do lektury niż na scenę, a przede wszystkim głęboko tragiczna i pesymistyczna. Musset odwołał się do starych kronik, przedstawiając burzliwe dzieje XVI-wiecznej Florencji, grę sił republikańskich i najmożniejszych rodów arystokratycznych, walkę o władzę w księstwie i pozycję wewnątrz klanu, dworskie intrygi, także z udziałem książąt kościoła. Z tego samego źródła autor zaczerpnął historyczne wątki dotyczące Lorenza de Medici, który w 1537 roku doprowadził do zamachu na życie księcia Florencji i swego krewniaka, Aleksandra de Medici.

Telewizyjny spektakl Laco Adamika i Agnieszki Holland jest realizacją ich jeszcze studenckich marzeń. Choć rozegrany niemal wyłącznie w bliskich planach, ani chwili nie nuży, głównie za sprawą znakomitych kreacji aktorskich, w obsadzie oprócz Jerzego Stuhra znaleźli się również Jerzy Radziwiłowicz, Anna Polony, Tadeusz Huk. Przed spektaklem zapraszamy również na krótki wstęp do przedstawienia przygotowany przez Jerzego Stuhra.

Emisja 10 kwietnia, godz. 20.25

(-)
TVP Kultura
10 kwietnia 2012
Portrety
Jerzy Stuhr

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia