Teatr w mieście bez teatru

19. Polkowickie Dni Teatru - Oblicza Teatru

Pomimo, iż w Polkowicach nie ma budynku teatru, to bez wątpienia możemy uznać to miasto miejscem, w którym teatr zagościł na dobre. Wystawiono tu wiele aktorskich sztuk, które dostarczyły niezapomnianych wrażeń widowni polkowickiej, jak i mieszkańcom całego zagłębia miedziowego. Nie trzeba wyjeżdżać poza miasto, aby odwiedzić teatr, teatr sam tu przyjeżdża. Wszystko to za sprawą wielu wydarzeń oraz jedynego w swoim rodzaju Festiwalu.

„Oblicza Teatru" (Polkowickie Dni Teatru) to festiwal, który na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Jego ideą jest ukazywanie wielu obliczy teatru. Zgodnie z nazwą prezentowane spektakle są różnorodne w swej formie i treści: od klasyki przez inscenizacje najnowszej światowej i polskiej dramaturgii, po komedie w gwiazdorskich obsadach czy sztuki teatru alternatywnego. Wiosną do Polkowic zjeżdżają zespoły teatralne z całej Polski. Każda edycja Festiwalu obfituje w wiele wydarzeń towarzyszących: spektakle dla dzieci i młodzieży, warsztaty, spotkania, wystawy, konkursy, a także przeglądy twórczości filmowej patrona. Jego fenomen polega na tym, że powstał i odbywa się w mieście, które nie posiada budynku teatralnego i profesjonalnej sceny.

O wyjątkowym charakterze Festiwalu świadczy fakt, iż patronat honorowy nad kolejnymi jego edycjami obejmują wybitni artyści polskiego teatru i filmu. Do tej pory byli to m.in.: Jerzy Stuhr, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Jan Englert, Anna Dymna, Jerzy Trela, Bronisław Wrocławski, Marta Lipińska. Natomiast plakat festiwalowy od 13 lat projektuje wizjoner teatru, założyciel i dyrektor Sceny Plastycznej KUL, prof. Leszek Mądzik.

Zwieńczeniem „Obliczy Teatru" jest plebiscyt, w ramach którego widzowie przyznają Złote Miedziaki – Nagrody Publiczności w różnych kategoriach. Ich oficjalne wręczenie odbywa się podczas Gali kolejnej edycji Festiwalu.

W tym roku odbędzie się już XIX odsłona Festiwalu. Organizatorzy dopracowują repertuar i stopniowo zdradzają kolejne sekrety. Znamy już laureatów Nagród Publiczności – Złotych Miedziaków XVIII edycji Festiwalu „Oblicza Teatru". W kategorii „Najlepsza aktorka" nagrodę otrzyma Joanna Brodzik za kreację w sztuce „Di, Viv i Rose" Teatru Capitol w Warszawie. Laureatem Nagrody Publiczności w kategorii „Najlepszy aktor" jest Andrzej Zieliński za rolę w przedstawieniu „Taniec Albatrosa" Teatru Współczesnego w Warszawie. W kategorii „Najlepszy Spektakl" publiczność przyznała Złotego Miedziaka sztuce „Lot nad kukułczym gniazdem" w wykonaniu aktorów Teatru Bagatela z Krakowa. Nagrodę w kategorii „Najlepsza reżyseria" otrzyma Tomas Svoboda za przedstawienie „Sarenki" Teatru Ludowego w Krakowie. W kategorii „Najlepsza rola drugoplanowa kobieca" zwyciężyła Agnieszka Skrzypczak za kreację w sztuce „Lekcje miłości" Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Natomiast w kategorii „Najlepsza rola drugoplanowa męska" laureatem jest Marek Kałużyński za rolę w sztuce „Lekcje miłości" Teatru im. S. Jaracza w Łodzi.

Z niecierpliwością czekamy na uroczyste wręczenie Nagród „Złotych Miedziaków", które odbędzie się podczas Gali Otwarcia XIX Festiwalu „Oblicza Teatru" już w marcu 2017 r.

Jakie oblicza teatru odkryje przed nami tegoroczna edycja? Czym zaskoczą organizatorzy i jakie teatry zjadą się do Polkowic? Już teraz zapraszamy Państwa na 19. odsłonę Festiwalu „Oblicza Teatru"!

 

(-)
Materiał organizatora
1 marca 2017

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia