Teatr w Poznaniu nagrodzony

Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" 2011

Nagrody dla aktorów i twórców spektakli Teatru Polskiego w Poznaniu na XI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu

Jury XI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2011 w składzie: Zenon Butkiewicz (krytyk teatralny), Ingmar Villqist (dramatopisarz, reżyser) oraz Paweł Demirski (dramatopisarz), przyznało nagrody za wkład w realizację dramatu współczesnego.

Nagrodę im. Stanisława Bieniasza – pomysłodawcy i patrona festiwalu – otrzymał Piotr Rowicki za dramat „Chłopiec malowany”. W Teatrze Polskim w Poznaniu „Chłopiec malowany” Piotra Rowickiego w reżyserii Piotra Ratajczaka miał swoją prapremierę 14 listopada 2010 r. Wcześniej otrzymał nagrodę główną oraz nagrodę publiczności w trzeciej edycji konkursu dramaturgicznego METAFORY RZECZYWISTOŚCI 2010 zorganizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu.

Jury festiwalu „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2011 przyznało również nagrody aktorskie – między innymi – Michałowi Kalecie za rolę Żołnierza 1 w spektaklu „Chłopiec malowany” Piotra Rowickiego w reż. Piotra Ratajczaka. Nagrody aktorskie otrzymali także: Irena Dudzińska za rolę Marii i Zbigniew Waleryś za rolę Józefa w spektaklu „Józef i Maria” Petera Turriniego w reż. Pawła Szkotaka. Prapremiera „Józefa i Marii” odbyła się 25 marca 2011 r. w Teatrze Polskim w Poznaniu. Dramat austriackiego autora nigdy wcześniej nie był wystawiany w Polsce.

Organizowany przez Miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy festiwal odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Śląskiego. Przegląd ukazuje najwybitniejsze polskie realizacje teatralne ukierunkowane na prezentacje i interpretacje dramatów powstałych po 1989 roku. „Rzeczywistość przedstawiona” – w zamyśle organizatorów – stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i „pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym”.

(-)
Materiały Teatru
25 października 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia