Teatr Witkacego w Willi Decjusza

"Świat, wydanie drugie" - Teatru Witkacego w Zakopanem w Willi Decjusza

W najbliższą niedzielę - 4 sierpnia o godz. 17.00 - odbędzie się kolejna odsłona projektu Ogrody Twórczości 2013. Tym razem Teatr im. S. I. Witkiewicza z Zakopanego we wnętrzach Willi Decjusza zaprezentuje recital Katarzyny Pietrzyk oparty na tekstach Wisławy Szymborskiej pt. "...Świat, wydanie drugie".

Wstęp na spektakl na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w punktach InfoKraków (ul. św. Jana 2, Pawilon Wyspiańskiego - pl. Wszystkich Świętych 2) oraz bezpośrednio przed wydarzeniem. Ilość miejsc ograniczona.

"Uwiódł mnie dowcip poetki, jej skłonności do autoironii, mądrości oraz dar odkrywania niezwykłości w tym, co zwykłe. Na ogół kameralne wiersze, postrzegam jako małe arcydzieła o skończonej formie, jak i zaskakującej, trafnej poincie. Fragmenty niektórych z nich, pomimo iż pochodzą one z różnych utworów, układają się dla mnie w logiczną całość..." - Katarzyna Pietrzyk.

W spektaklu wykorzystano wiersze Wisławy Szymborskiej: Allegro ma non troppo, Koniec i początek, Konkurs piękności męskiej, Nic darowane, Obmyślam świat,, Odzież, Pierwsza fotografia Hitlera, Podziękowanie, Portret kobiecy, Prospekt, Przemówienie w biurze znalezionych rzeczy, Urodziny, Uśmiechy, Życie na poczekaniu.

"Katarzyna Pietrzyk w tym spektaklu nie "gra Szymborskiej" i w zasadzie jedynie tym kapelusikiem nawiązuje do postaci poetki. Jest postacią, przechodzącą przez życie jak każdy z nas, zwyczajny everyman, czy w tym przypadku - everywoman. Ale ta "zwyczajna kobieta" ma świadomość, że "po każdej wojnie trzeba posprzątać", choćby po to, żeby w trawie, porastającej jej przyczyny i skutki, mógł sobie leżeć ktoś z kłosem w zębach i gapić się w chmury

Dobór tekstów jest niezwykle przemyślany. Nie ma tu wierszy powszechnie znanych, którymi zarzucone były media po śmierci Noblistki, ale każdy tekst zmusza do refleksji nad życiem i nad nami w tym życiu. Napięcie kilkakrotnie rozładowywane jest drobiazgami o nieco lżejszym charakterze, bo przecież Wisława Szymborska była także autorką ironicznych czy nawet autoironicznych wierszy, a jej specyficzne poczucie humoru też było jej firmową wizytówką".

Maciej Pinkwart
Materiał Organizatora
31 lipca 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...