Teatr wrócił z Festiwalu im. Czechowa

"Romans z ..." - reż. M. Pilawski - Teatr im. Szaniawskiego w Płsocku

W ubiegłym tygodniu aktorzy teatru płockiego wybrali się do Rosji, aby tamtejszej publiczności pokazać spektakl składający się z trzech jednoaktówek Czechowa pt. "Romans z Czechowem". Grali w Mielichowie, w domu-muzeum dramaturga, podczas festiwalu poświęconego twórczości Antoniego Czechowa

Co prawda 150 rocznica urodzin Czechowa przypadła w 2010 roku i wtedy też odbył się w Moskwie jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Czechowa, ale jego twórczość jest co roku przypominana w Mielichowie, gdzie od 1892 roku przez kilka lat doktór i dramaturg mieszkał, i gdzie teraz znajduje się jego muzeum. Tam właśnie zespół teatru płockiego wystawił spektakl Romans z Czechowem w reżyserii Mariusza Pilawskiego.

– „Wzięliśmy ze sobą kostiumy, rekwizyty i oczywiście aktorów. Natomiast scenografią były oryginalne wnętrza i meble, zaaranżowane dla potrzeb spektaklu” - mówi dyrektor teatru, Marek Mokrowiecki.

- „Jestem zakochana w teatrze rosyjskim i szczęśliwa, że mogłam grać w "Czechowie", w domu pisarza. To było dla nas zupełnie nowe doświadczenie” - mówi aktorka Hanka Chojnacka. – „Nasz spektakl się podobał, była owacja na stojąco. W Rosji publiczność jest gorąca, otwarta, przyjeżdża na spektakle z miłości do teatru, a jej reakcje są żywiołowe i naturalne. U nas publiczność jest bardziej intelektualna, chłodna” - dodaje.

Zespół poleciał samolotem. Wyprawę zorganizował Urząd Marszałkowski, który podpisał z obwodem moskiewskim porozumienie o współpracy i wymianie kulturalnej.

Lena Szatkowska
Tygodnik Płocki
27 maja 2011
Portrety
Mariusz Pilawski

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia