Teatr z dotacją NCK

"Przyjaciel" - Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu otrzymał 68 000 zł na działania on-line. Środki pochodzą z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, które w drodze konkursu pozytywnie rozpatrzyło wniosek wałbrzyskich Lalek.

W ramach przyznanej dotacji wałbrzyski Teatr Lalki i Aktora zrealizuje projekt pn. #ZOSTANWDOMUZTLIA, który zakłada wyprodukowanie spektaklu stolikowego, koncertu piosenki aktorskiej oraz spotkania z twórcami. Wszystkie działania tworzą spójną całość i odwołują się do tekstu Oscara Wilde'a pt. „Prawdziwy przyjaciel". – Nie będzie to pierwsze spotkanie naszego Teatru z tym tekstem, bowiem zaledwie tydzień temu mieliśmy premierę on-line performatywnego czytania tego opowiadania – informuje Karolina Sobolewska z Biura Promocji i Edukacji TLiA. – Teraz będziemy kontynuować prace, a w zasadzie rozwijać je, ponieważ tekst Wilde'a ma bardzo szerokie pole eksploatacji interesujących nas tematów – dodaje.
Przyjaźń, na którą wskazuje sam tytuł tekstu, będzie głównym motywem przewodnim zaplanowanych przez Teatr działań. – W spektaklu chcielibyśmy, aby na oczach widzów powstawała rzeczywistości zawarta w tekście Wilde'a, czyli np. biednego i bogatego domu głównych bohaterów – mówi Seweryn Mrożkiewicz, reżyser. – Ważnym elementem, a jednocześnie celem przedstawienia będzie wzbudzenie w widzu świadomości, że przedstawione w inscenizacji relacje mogą przytrafić się każdemu. Jak wówczas zareagować? Czy wykorzystywanie słabości innych dla realizacji własnych celów jest dobre? Czy przyjaźń jest potrzebna? Czy mogę być przyjacielem? Czy mam przyjaciela? – dodaje reżyser.
Podczas prac realizatorskich widzowie będą mogli podglądać działania wszystkich twórców. W tym celu Teatr będzie przygotowywał m.in. relacje zza kulis ukazujące prace aktorsko – reżyserskie czy też scenograficzne.
Projekt #ZOSTANWDOMUZTLIA to również koncert piosenki aktorskiej, który będzie muzycznym i tematycznym dopełnieniem spektaklu „Przyjaciel", a w jego repertuarze znajdą się teksty m.in. o przyjaźni, miłości, chciwości czy lojalności we współczesnych aranżacjach muzycznych.

___
Prace realizatorskie nad projektem #ZOSTANWDOMUZTLIA zostały zaplanowane na czerwiec 2020. Premiera on-line spektaklu "Przyjaciel" odbędzie się 7 lipca, natomiast koncertu 20 września.

 

Karolina Sobolewska
Materiał nadesłany
28 maja 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia