Teatr z Wilna dalej gra

,,Festiwal Teatralny Polska i Polacy poza Pl" - 12-18.08.2023

Wczoraj dobiegł końca czterodniowy ,,Festiwal Teatralny Polska i Polacy poza Pl'', zorganizowany w pułtuskim zamku przez Fundacja "Damy Radę z Kulturą" na piękną rzeką Narew w przecudnej plenerii i zakątku przyrody.

Przez cztery dni mogliśmy przenieść widownię Pułtuska i okolic do świata kultury wyższej. Zaprezentowaliśmy dwa spektakle: „Na Wileńskiej ulicy" w reżyserii Lili Kiejzik. Spektakl był jakby repremierą, albowiem po pewnych wydarzeniach i upływie czasu zaprezentowany w nowym składzie wokalnym oraz małymi zmianami. Sam spektakl jest już w repertuarze teatru od 20 lat i nadal jest zapotrzebowany na Litwie oraz w Polsce (Juz po tygodniu zostanie zaprezentowany w Teatrze Juliusza Osterwy w Lublinie). Drugim i nie mniej znaczącym spektaklem w repertuarze, jakim jest „Zapiski Oficera Armii Czerwonej" został zaprezentowany na zamku w bardzo symboliczny dzień, Święto Wojska Polskiego i 103. Rocznicę zwycięskiej BITWY Warszawskiej – Cudu nad Wisłą. Każdy ze spektakli był zupełnie inny ale wszystkie były wyjątkowe i dostarczyły nam ogromną dawkę emocji dla widowni tak plenerowej w Amfiteatrze Zamku w Pułtusku, tak i wsali Maneż na Zamku.

Dziękujemy Państwu Annie oraz Mariuszowi Stasiak - Apelskim za kolejną świetną inicjatywę w której Pol;skli Teatr STUDIO miał okazję wziąć i zaprezentować swą twórczość.

Dziękujemy wszystkim artystom, kolegom z Krakowa, Rzeszowa, którzy wystąpili w zamkowym amfiteatrze oraz w sali maneż. To była dla nas sama przyjemność. Na koniec dziękujemy wspaniałym widzom, tym z Pułtuska oraz tym ,,ze świata'', którzy licznie gromadzili się na spektaklach. Oprócz stałych bywalców widzimy również wiele nowych twarzy, co motywuje do dalszych działań. Już dziś zapraszamy na kolejne spektakle w Wilnie, Lublinie i ogólnie śledzenie działalności naszego Teatru. Najbliższe już we wrześniu . Przed nami Festiwale w Wilnie „Trans?misje Balticum 2023" oraz „XI Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej" oraz kolejne premiery, warsztaty oraz wieczory wspólnej kultury polskiej i litewskiej.

Dziękujemy naszym stałym Sponsorom i Partnerom Miniterstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutowi Teatralnemu im. Z.Raszewskiego w Warszawie za Patronat i Pieczę nad teatrem, Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie" i Kancelarii Prezesa rady Ministrów RP za opiekę i sfinansowanie naszej działalności.

Teatr Nasz Widzę Ogromny.

(-)
Polski Teatr "Studio" w Wilnie
17 sierpnia 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia