Teatralna Karuzela w Pinokiu

poszukiwania w nurcie teatru inicjacyjnego

Wyposażony w Kameralną Scenę Wyobraźni, Teatr Pinokio rozpoczyna nowy etap swej historii, podejmuje się poszukiwań w nurcie teatru inicjacyjnego - którego założeniem jest uwrażliwiać dziecko już od momentu jego urodzenia i zapoznawać je ze światem poprzez sztukę

Częścią tej strategii jest Teatralna Karuzela, zaplanowany na przełomie maja i czerwca festiwal. Pierwszą szansą do zapoznania się z teatrem inicjacyjnym będzie najnowszy, skierowany do dzieci w wieku od 2 do 4 lat, spektakl "Pokolorowanki" (premiera 28 maja o godz. 17). Punktem wyjścia dla twórców był tu mit o stworzeniu i kolorowaniu świata. Aktorzy wraz z dziećmi zastanawiać będą się, w jaki sposób stworzyć kolory, pokolorować nimi świat, jak brzmi kolor czerwony, a jak smakuje żółty? Zabawa farbami i barwnikami, dźwiękami i przedmiotami, budować będzie opowieść o odkrywaniu tajemnic otoczenia. Najistotniejszy jest w nim brak wyraźnego podziału na widownię i scenę. Dziecko poznaje teatr i świat dotykając go i uczestnicząc w zdarzeniu. Po spektaklu otwarta zostanie wystawa ilustracjido książki "Słoniątko" Gabrieli Cichowskiej, której prace nagrodzono Opera Prima 2011 na targach książki w Bolonii.

W niedzielę, 29 maja, w godz. 11-14, na Księży Młyn zawita Metafizyczny Teatrowóz. Wśród atrakcji będzie czytanie książek Moni Nilson o Tsatsiku i czesanie dzieciom irokezów. Od godz. 17 potańczyć i pośpiewać będzie można na koncercie Chorych Na Odrę pt. "Piosenki do grania na nosie" (Klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 29). Wstęp wolny.

Podczas Teatralnej Karuzeli swe spektakle zaprezentują również zaprzyjaźnione teatry z Polski i zagranicy. Od 30 maja o godz. 17 oglądać będzie można "Pana Satie" Teatru Atofri z Poznania, spektakl dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat, w którym w papierowej scenografii rodzić się będą obrazy inspirowane utworami Erika Satie. Usłyszeć będzie można też, jak gra preparowane pianino, a "najnaje" (najmłodsi widzowie teatralni; twórcą terminu jest teatrolog i propagator teatru inicjacyjnego Alicja Rubczak) zdejmą buty i wkroczą na scenę. 1 czerwca o godz. 9 i 11 Teatr Baj z Warszawy po raz pierwszy pokaże "Świat Garmanna" (dla dzieci od lat 7), przygotowany na podstawie utworów Stiana Hole, który dowieść ma, że trudne pytania o lęk i przemijanie nie są zarezerwowane dla dorosłych. Z kolei 3 czerwca Teatr Meridiano z Danii zaprezentuje utrzymane w technice czarnego teatru i czerpiące ze środków iluzji przedstawienie "Anima" (dla dzieci od lat 4), przejmującą historię dziewczynki, która przemierzając świat własnych wyobrażeń dochodzi do zrozumienia i zgody na śmierć swojego psa.

Podczas "Karuzeli" nie zabraknie rozwijających kreatywność warsztatów: robienia kukiełek z filcu (30 maja), teatru cieni (2 czerwca), opowiadania historii (3 czerwca), "Księga Kolorów" (5 czerwca), zaś podczas wolnych czytań aktorzy "Pinokia" (od 1 czerwca) prezentowali będą powieści Miry Lobe "Babcia na jabłoni" i "Grzeczną" Gro Dahle.

Najsmaczniejsza, najładniejsza, najciekawsza, najczulsza i najwrażliwsza - taka będzie Scena Najnajowa "Pinokia", na której powstawać będą spektakle, mające wspomagać rozwój dziecka, oswajać ze światem i skłaniać do poznawania go.

Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łodzki
23 maja 2011

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia