Teatralna rapsodia z przebojami Queen!

"Rapsodia z Demonem" - reż. Michel Driesse - Teatr Rampa w Warszawie

Już wkrótce na scenie Teatru Rampa z towarzyszeniem grającego na żywo zespołu zabrzmią największe hity Queen hity jak „We Are The Champions”, „We Will Rock You” czy – obowiązkowo „Bohemian Rhapsody”. Twórcy widowiska niewątpliwie zmierzą się z legendą tych przebojów i odczytają ją na nowo. Zwłaszcza utwór „Bohemian Rhapsody” uznany za najlepszy utwór w historii muzyki popularnej zwrócił ich uwagę na nowatorski i wyjątkowy charakter samej rapsodii jako gatunku muzycznego, który ich zainspirował.

Gdy przyjrzymy się bliżej Bohemian Rhapsody, zauważymy że ten niezwykły utwór utrzymany w stylu rock opery, łączy w sobie całkowicie różne fragmenty – od śpiewanych a capella przez balladę operową aż po partie hard rockowe. Nic dziwnego, że stanowił punkt zwrotny i największe osiągniecie w karierze zespołu Queen.

Rapsodia jako gatunek to zarówno rodzaj pieśni wywodzący się z antycznej Grecji jak i utwór instrumentalny o bardzo swobodnej formie. Pochodzi od słów rapto i ode i może być tłumaczona jako "tkana muzyka". Posiada bardzo dowolną, improwizowaną budowę opartą na różnych motywach. Ta niezbyt często przywoływana forma swobodniejsza niż wariacje na temat, bardzo trafnie określa to, co twórcy „Rapsodii z Demonem" dokonali, łącząc ze sobą w zaskakujący i ciekawy sposób najbardziej znane przeboje Queen. Być może zatem obok słynnej Błękitnej Rapsodii George'a Gershwina czy Rapsodii Johannesa Brahmsa na alt, chór męski i orkiestrę będziemy mieli pierwszą sceniczną Rapsodię z Demonem na aktorów i band.

Jakub Wocial – kierownik Sceny Muzycznej Teatru Rampa zaprosił do współpracy przy tym projekcie młodych twórców o międzynarodowej sławie i doświadczeniu. Na reżysera wybrał Michela Driesse - holenderskiego reżysera i aktora tworzącego w Londynie, San Francisco, Singapurze oraz w Niemczech, choreografię powierzył Santiago Bello – uznanemu hiszpańskiemu choreografowi i tancerzowi współpracującemu z Rampą od kilku lat. Kierownikiem muzycznym tego przedsięwzięcia jest Jan Stokłosa, który przygotował również nowe aranżacje najsłynniejszych przebojów zespołu Queen. Wszyscy razem stworzyli pierwszy w Polsce projekt oparty na największych przebojach legendarnej grupy Queen, niezwykłą muzyczno-sceniczną rapsodię - Rapsodię z Demonem.

(-)
Materiał Teatru
23 października 2015

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...