Teatralna wariacja na temat

„W pustyni i w puszczy 3" - reż. Adam Biernacki - Teatr Dramatyczny iw Białymstoku

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają ostatnie przygotowania do premiery spektaklu „W pustyni i w puszczy 3". Przedstawienie na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza reżyseruje Adam Biernacki.

Białostockie „W pustyni i w puszczy 3" będzie wariacją na temat powieści Sienkiewicza. Widzowie obejrzą historię ekipy filmowej, która chce stworzyć trzecią z kolei (po filmach z 1973 i 2001 r.) ekranizację dzieła. Jak to zazwyczaj bywa – plany są ogromne, a możliwości niewielkie. Aktorzy i ekipa filmowa desperacko – i często wpadając w sytuacje zupełnie absurdalne - walczą o to, by zrealizować film, z którym każde wiąże swoje nadzieje. Widzowie nie tylko poznają bohaterów powieści noblisty i ich perypetie, ale będą mogli poznać problemy, które stawia przed twórcami tak obszerna opowieść. Całość spektaklu będzie zapisem męki twórczej, która towarzyszy powstawaniu filmu – a postaci z ekipy filmowej odnajdą w problemach bohaterów „W pustyni i w puszczy" swoje własne problemy.

Adam Biernacki odpowiada za reżyserię i scenariusz sztuki. Przyznaje, że w przeniesieniu "W pustyni i w puszczy" na scenę najtrudniejsza była obszerność książki.
- Jest to bardzo długa powieść. Kiedy przypomniałem sobie dwa filmy, jakie powstały na podstawie książki Sienkiewicza, okazało się, że pokazują one trzecią część książki bardzo skrótowo. Aby uniknąć tej skrótowości, a jednocześnie nie znudzić widza, zdecydowałem się na wykorzystanie w spektaklu teatru cieni – mówi reżyser.

Adam Biernacki dodaje, że w książce są komentarze od autora, które udało się wkomponować w spektakl tylko dzięki konwencji opowiadania o powieści.
- Scenariusz przedstawia dość linearnie najważniejsze fragmenty książki. Jednak widzowie nie zobaczą na scenie fragmentarycznego bryka z lektury, ale raczej rodzaj krytycznego opracowania. Jeśli ktoś nie czytał w "Pustyni i w puszczy", to mam nadzieję, że ta inscenizacja zachęci go do tego, aby przeczytał książkę – dodał Adam Biernacki.

Scenografię i kostiumy do przedstawienia zaprojektowała Joanna Jaśko-Sroka. Muzykę skomponował Patryk Ołdziejewski. Opracowaniem koncepcji choreograficznej zajęła się Karolina Garbacik. Wizualizacje przygotowuje Farma Projektów Interactive. Za realizację sekwencji teatru cieni odpowiada Magda Kiszko-Dojlidko.

W spektaklu zagrają: Danuta Bach, Dorota Białkowska-Krukowska (gościnnie), Jolanta Borowska/Ewa Palińska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Urszula Szmidt, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Bernard Bania, Marek Cichucki, Dawid Malec (gościnnie), Grzegorz Mroziński (gościnnie), Sławomir Popławski, Marek Tyszkiewicz i Franciszek Utko.

Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego zdradza, że wybór sienkiewiczowskiej powieści nie był przypadkowy.
- Zanim zdecydowałem się na konkretny tytuł, jaki w tym sezonie artystycznym przygotujemy dla młodszych widzów, przeprowadziliśmy mały sondaż. Okazało się, że książka Henryka Sienkiewicza jest tym dziełem, które chętnie zobaczyliby na scenie zarówno nauczyciele, jak i młodzież. Cieszę się, że Adam Biernacki przyjął moje zaproszenie i zdecydował się wyreżyserować spektakl. Adam jest bardzo zdolnym reżyserem młodego pokolenia, ma dużą wyobraźnię i potrafi pracować z aktorami. To już jego kolejna realizacja w naszym teatrze. Poprzednie były sukcesami artystycznymi. Mam nadzieję, że także „W pustyni i w puszczy 3" przypadnie do gustu naszym widzom - powiedział Piotr Półtorak.

„W pustyni i w puszczy 3" to już trzecia produkcja Teatru Dramatycznego, którą sfinansowano z budżetu województwa podlaskiego i Miasta Białegostoku.
- Jesteśmy przekonani, że kolejne przedstawienie Teatru Dramatycznego będzie sukcesem. Nasze przekonanie wynika z tego, że jak do tej pory wszystkie propozycje teatru, w których partycypowało miasto Białystok cieszyły się zainteresowaniem widzów. Repertuar proponowany przez teatr dociera bowiem, do bardzo różnych grup odbiorców - mówi Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku.

Premiera sztuki odbędzie się 26 maja o godz. 15.00 na Scenie Dużej Teatru Dramatycznego. Przedstawienie będzie można obejrzeć także 27 maja (godz. 15.00) i z okazji Dnia Dziecka: 1, 2 i 3 czerwca (godz. 15.00). Teatr zaprasza nauczycieli oraz uczniów również na spektakle szkolne. Rezerwacje przyjmuje Dział Sprzedaży i Organizacji Widowni, 85 74 99 184/185, e-mail: rezerwacje@dramatyczny.pl. Po przedstawieniach istnieje możliwość oprowadzania po kulisach Teatru (20 min) lub spotkania z aktorami (do 20 min).

Bilety na spektakl w cenie: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 20 zł (szkolny) dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: www.bilety.dramatyczny.pl

(-)
Materiał Teatru
24 maja 2018
Portrety
Adam Biernacki

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia