Teatralna zabawa i nauka liter

„Abecadło wcale z pieca nie spadło" - reż. Luba Zarembińska - Teatr Stacja Szamocin

Premiera Teatru Stacja Szamocin pt. „Abecadło wcale z pieca nie spadło" w reżyserii Luby Zarembińskiej. Żartobliwy tytuł spektaklu nawiązuje do znanego wiersza Juliana Tuwima „Abecadło z pieca spadło". Przedstawienie inspirowane jest także tekstami Wandy Chotomskiej oraz folklorem kaszubskim.

Kto z nas nie zna słynnego wiersza Tuwima albo polskich łamańców językowych. Ile razy zmagaliśmy się z szczebrzeszyńskim chrząszczem, stołem z powyłamywanymi nogami czy rozrewolweryzowanym rewolwerem? Nowy spektakl Luby Zarembińskiej to propozycja teatralnej zabawy i nauki liter polskiego alfabetu poprzez teatr lalek oraz formę przedmiotu. Jak zawsze w spektaklach Teatru Stacja Szamocin dodatkowym walorem jest użycie oryginalnych, unikalnych lalek. W tym przypadku misternie przygotowanych przez Grażynę Rigall. W obsadzie: Agata Mieniuk i Tymon Bocian.

Premiera odbędzie się 19 listopada o godz. 12.00

Drugim wydarzeniem jest wystawa plenerowa: "Demonstracja Sztuki w Mieście – Teatr Gdynia Główna", którą będzie można oglądać od 11 listopada na Placu Grunwaldzkim przy Gdyńskim Centrum Filmowym w Gdyni. Od czterech lat Teatr Gdynia Główna latem opuszcza swoją siedzibę - podziemia Dworca Głównego PKP w Gdyni, by eksplorować nietypowe przestrzenie miasta. Prezentuje swoje dzieła w dzielnicach oddalonych od centrum, a także w Śródmieściu poza uczęszczanymi szlakami turystycznymi. Widzowie plenerowych prezentacji mają więc szansę odkrywać Gdynię w nowych, artystycznych kontekstach, a wykonawcy spotykać się z publicznością blisko jej miejsca zamieszkania oraz demonstrować siłę słowa, teatru i żywej emocji aktora w zderzeniu z zastaną scenografią osiedli, bloków, podwórek i placów. To także okazja do rozpoczęcia dialogu z widzem w miejscach, gdzie na co dzień sztuka dociera incydentalnie. Niniejsza wystawa fotograficzna dokumentuje letnie peregrynacje Teatru Gdynia Główna i spotkania z publicznością w nieoczywistych dla sztuki przestrzeniach miasta w ramach festiwalu „Pociąg do Miasta" i spektaklu „Masska".

Na wystawę zapraszamy od 11 listopada.

(-)
Materiał Teatru
9 listopada 2017

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia