Teatralne Krosno

Inny Festiwal Teatrów Młodzieżowych w Krośnie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie po raz siódmy zaprasza na "inny" Festiwal Teatrów Młodzieżowych, odbywający się pod patronatem Prezydenta Miasta. Jest to impreza skierowana do zespołów teatralnych z całego kraju - amatorskich grup działających przy szkołach, czy domach kultury, ale też niezinstytucjonalizowanych.

Historia Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie jest bardzo interesująca. Budynek przy ulicy Kolejowej, w którym ma swoją siedzibę, jest jednym z najstarszych obiektów służących kulturze w mieście. Jego budowa została rozpoczęta przed II wojną światową, jednak uroczysta inauguracja miała miejsce dopiero w roku 1948. Nazwa tej instytucji ewoluowała przez lata. Najpierw był to Dom Robotniczy, następnie Dom Kultury Górnika Naftowca, później Powiatowy Dom Kultury, Wojewódzki Dom Kultury i Krośnieński Dom Kultury, aż wreszcie dzisiejsze Regionalne Centrum Kultur Pogranicza. Budynek przeszedł w latach 2006-2008 generalny remont, który zaowocował powstaniem jednej z najnowocześniejszych instytucji kultury w kraju. Sala teatralna posiada sześćset trzydzieści miejsc rozlokowanych amfiteatralnie. Poza profesjonalnym sprzętem dźwiękowym i oświetleniowym, zadbano o możliwości techniczne sceny. Mowa o dwupoziomowej zapadni hydraulicznej oraz szeregu urządzeń ułatwiających zmiany dekoracji.

Czterodniowy festiwal, który w tym roku odbędzie się w dniach 26-29 maja, będzie siódmą edycją. Jest okazją do poznania nowych ludzi, nowych twórców, teatrów, spośród których każdy przywozi inne doświadczenia i dorobek, ale też edukacji poprzez warsztaty teatralne. Organizatorzy dbają o wysoki poziom imprezy. Między innymi dlatego spektakle, które można będzie w Krośnie obejrzeć, są wcześniej selekcjonowane na podstawie nagrań. W przeglądzie mogą brać udział zespoły teatralne z całego kraju – młodzieżowe grup działające przy szkołach, czy domach kultury, ale też niezinstytucjonalizowane. Akceptowane są jednak wszelkie formy, konwencje, bo „inny” ma otwartą formułę artystyczną. Chociaż jest festiwalem stosunkowo młodym, rozwija się i z roku na rok ma coraz wyższy poziom. Organizatorzy stawiają na młodych ludzi z pasją, którzy chcą coś powiedzieć światu, może skomentować na swój sposób rzeczywistość. Występy konkursowe ocenia profesjonalne jury, które przyznaje Złotą, Srebrną i Brązową Otwartą Kurtynę. Werdykt jest szczegółowo uzasadniany, jednak miejsca są rzeczą drugorzędną. W festiwalu, który jak sama nazwa wskazuje jest inny, chodzi o dobrą zabawę i nowe doznania, z których bagażem wyjeżdżają zawsze uczestnicy. To wydarzenie też o tyle niezwykłe, że młodzi ludzie są nie tylko gośćmi, ale i współgospodarzami. Przebieg imprezy koordynuje bowiem krośnieńska młodzież, szczególnie ta skupiona w Teatrze Młodzieżowym „ITD…”.

Grupy teatralne, które występują na festiwalu, mają okazję zwiedzić miasto. A historyczne Krosno jest miejscem magicznym i niebywale urokliwym. Szalone happeningi, które mają miejsce w czasie „innego” sprawiają, że wydaje się jeszcze bardziej niezwykłe, teatralne. W sumie nikogo nie dziwią kolorowe twarze młodych aktorów przemierzających pierwszego dnia ulice. Mieszkańcy pewnie przywykli również do nocnych zabaw w Rynku, bo przy księżycy nie brakuje w Krośnie muzyki i tańca. Szczególnie, w czasie trwania Festiwalu Teatrów Młodzieżowych!

To nie jedyne teatralny wydarzenie w mieście. Cyklicznie odbywają się tam Krośnieńskie Spotkania Teatralne, Mikołajki Teatralne, festiwal teatrów dziecięcych Puchar Uśmiechu, czy wakacyjne warsztaty Teatr na bruku.

Regulamin festiwalu oraz kartę zgłoszenia można pobrać ze strony internetowej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie: www.rckp.krosno.pl a dodatkowe informacje uzyskać pod numerem telefonu: (13) 432 18 98.

Maciej Doryk
Dziennik Teatralny Rzeszów
4 lutego 2010

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia