Teatralne podsumowanie sezonu i nowe plany

w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie

Lato to dla instytucji jaką jest teatr jednocześnie czas odpoczynku, ale i podsumowań oraz planów na nowy sezon. Przypomnijmy, jak upłynął sezon 2011/2012 i co Teatr Dzieci Zagłębia przygotowuje na nowy sezon 2012/2013.

Przypomnijmy, że w minionym sezonie Teatr Dzieci Zagłębia zaprezentował sześć premier. Dwie z nich miały miejsce jesienią 2011 roku - były to spektakle: "Emigranci" (30 września) oraz "Kartoteka" (14 października)  w reżyserii aktora Teatru Dzieci Zagłębia, Michała Kusztala. Tym samym premiery te zainaugurowały działalność Sceny Inicjatyw Twórczych, prezentującej spektakle dla młodzieży i dorosłych. 

Kolejną premierą, przygotowaną w listopadzie, były „Przygody Zucha Tomcia Palucha” w reżyserii Henryka Adamka. Można powiedzieć, że niemal od razu stały się prawdziwym hitem sezonu - dzieci pokochały zarówno małego Tomcia jak i złego Wilkołaka. Spektakl został także zauważony przez Komisję przyznającą Złote Maski - Nagrody Artystyczne przyznawane co roku środowisku teatralnemu - nominację w kategorii aktor teatrów lalkowych otrzymał odtwórca roli Tomcia - Michał Piotrowski.

Nie lada wydarzeniem była polska prapremiera sztuki „Bajka-Zjajka”, tytuł, który jednocześnie uruchomił działalność Baby Sceny, gdzie prezentowane są spektakle dla maluchów od 6. miesiąca życia. Pierwszy z tytułów cieszy się ogromnym zainteresowaniem, dlatego też z pewnością w nadchodzącym sezonie nie zabraknie kolejnej bajki dla najnajmłodszych.

Teatr nie zapomniał także o dorosłej publice - w marcu w ramach Sceny Inicjatyw Twórczych we współpracy ze Stowarzyszeniem Zielone Słońce z Dąbrowy Górniczej zaprezentowany został spektakl „Święci osiedlowi” w reżyserii Kamila Katolika, aktora będzińskiej sceny.

W czerwcu zaprosiliśmy dzieci szkolne i przedszkolne na premierę „Magicznej karuzeli” - spektakl przygotowany w koprodukcji ze studentami trzech śląskich uczelni: Uniwersytetu Śląskiego (wydział Radia Telewizji), Akademii Sztuk Pięknych oraz Akademii Muzycznej.

Przed zakończeniem sezonu we współpracy z Teatrem Lalki i Aktora „Arena” Teatr zaprezentował plenerowy spektakl „Tajemnica Poliszynela”. W spektaklu wzięli udział: Waldemar Musiał (reżyser), Dariusz Wiktorowicz oraz Andrzej Smogór. Niezwykłością tej prezentacji było pokazanie będzińskiej publiczności pewnej tradycji teatru jarmarcznego - francuskiego teatru lalkowego, której to formuły teatry lalkowe właściwie już nie realizują.

Sezon 2012/2013 Teatr Dzieci Zagłębia rozpocznie prapremierą sztuki dla młodzieży i dorosłych - „W brzuchu wilka” Roberta Jarosza w reżyserii Dariusza Wiktorowicza. Właściwie przygotowania do premiery ruszyły pełną parą już w czerwcu. Wtedy to Teatr ogłosił casting na rolę Czerwonego Kapturka - jednego z głównych bohaterów „W brzuchu wilka”. Spośród ponad trzydziestu kandydatek wyłoniliśmy jedną - jest nią Agnieszka Chodźba, studentka I roku Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach. Oprócz adeptki, w spektaklu wystąpią także gościnnie: Elżbieta Okupska, znana aktorka scen muzycznych na Górnym Śląsku oraz Tomasz Dajewski, aktor-mim, reżyser ruchu scenicznego. Premiera 21 września 2012 roku.

W lipcu wszystkie dzieci zapraszamy na wakacyjne spotkanie z teatrem, w ramach którego można zwiedzić teatr i poznać tajniki pracy w teatrze. Dla grup zorganizowanych przewidziano również zajęcia parateatralne na scenie. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt dzień przed planowaną wizytą (tel. 32 269 89 12). Teatr zwiedzamy od wtorku do piątku w godzinach 10-14.

W sierpniu wszystkie dzieci zapraszamy na Letni Ogród Teatralny do Katowic. Zaprezentujemy tam spektakl "Przygody zucha Tomcia Palucha". Miejsce: Podcienia Centrum Kultury Katowice. Czas: 26 sierpnia, godzina 15.00. Wstęp bezpłatny!

(-)
Materiały Teatru
5 lipca 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia