Teatralne półkolonie

"Lato w teatrze" - Teatr Muzyczny w Gdyni

Teatr Muzyczny w Gdyni już po raz drugi bierze udział w ogólnopolskim projekcie teatralnym "Lato w teatrze". Za nami pierwszy z dwóch turnusów i wieńczące go przedstawienie pt. "Calineczka".

Między 6 lipca a 16 sierpnia 2008 roku w dziewięciu miastach Polski odbywają się turnusy teatralnych półkolonii. Codziennie przez 14 dni trzydzieścioro dzieci pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej, a także technicznej pracować będzie nad spektaklem, który na koniec „turnusu” zostanie co najmniej dwa razy zaprezentowany w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej.

Projekt Lato w teatrze został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednostką realizującą jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Projekt ma stworzyć możliwości nawiązania współpracy między artystami teatru a młodzieżą oraz dziećmi, które z różnych przyczyn w okresie wakacji pozostają w mieście.

Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr w sezonie wakacyjnym może stać się atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy być może w ciągu sezonu z różnych przyczyn nie uczestniczą w życiu kulturalnym. Projekt Lato w teatrze. Artystyczne wakacje są szansą na pokazanie, że działania edukacyjne w teatrze mogą być realizowane w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Jest to wprowadzenie do systematycznej pracy w ramach edukacji teatralnej, kontynuowanej przez Instytut Teatralny, który z początkiem nowego sezonu rozpoczyna realizację rocznego projektu skierowanego do pracowników teatrów instytucjonalnych.

(-)
Gazeta Świetojanska1
10 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia