Teatralnie na Festiwalu Singera

15. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera - 25 sierpnia - 2 września 2018

Już od 22 sierpnia, jeszcze przed oficjalnym startem Festiwalu Warszawa Singera, rozpocznie się teatralna część tego wyjątkowego wydarzenia kultury żydowskiej w Europie. Teatralna oferta prezentuje się ciekawie - będzie można wybierać pośród różnorodnych gatunków spektakli i form teatralnych. Na festiwal przyjadą zespoły teatralne z Izraela, zobaczymy też przegląd najgłośniejszych przedstawień warszawskiego Teatru Żydowskiego.

Goście z Izraela

W tym roku Festiwal gościć będzie zespoły teatralne z Izraela: Teatr Yiddishpiel oraz Nephesh.

Głośny spektakl „Hana's suitcase" (Walizka Hany) pokaże Teatr Nephesh z Izraela. W roku 2000 Centrum Holokaustu w Tokio w Japonii otrzymuje z Muzeum Auschwitz pustą walizkę podpisaną „Hana Brady". Kim była i jaki był jej los? Oto wyjątkowa historia z czasów Holokaustu, który wykracza poza granice wyznaczone przez czasoprzestrzeń i uczy o tym, co zdarzyło się 70 lat temu, nadal pozostając ważna i uniwersalna.

„Walizka Hany" to dla widza emocjonalna jazda bez trzymanki... Łzy i śmiech, współczucie i złość, wszystko to się przeplata... Doskonałe! - pisał o przedstawieniu Ori Golan z Jerusalem Post.

Teatr Nephesh pokaże także sztukę „Gimpel The Fool" (Gimpel Głupek), monodram Doriego Engela prezentowany i nagradzany na całym świecie. Łatwowierność, dziecięca naiwność i pełna akceptacji postawa Gimpela, zwłaszcza wobec wszechobecnej zdrady i szyderstwa, jego niezłomna wiara w Boga i ludzka dobro – to przewijające się motywy w scenicznej adaptacji opowiadania I.B. Singera, patrona festiwalu.

Kolejny gość z Izraela, Teatr Yiddishpiel, pokaże spektakl muzyczny „Bei Mir Bistu Shein" oparty na historii The Barry Sisters, amerykańskich piosenkarek klezmerskich. Spektakl przeplatany jest ich największymi hitami. Drugi spektakl Teatru Yiddishpiel na Festiwal Singera - „Only Fools Are Sad" (Tylko głupcy się smucą) Dana Almagora - to wielki hit w Izraelu i na Broadwayu. Historia ludzi, którzy wierzyli, że radość miłość i siła są w życiu najważniejsze. W rytmicznym, kolorowym języku teatru toczy się przedstawienie pełne humoru i poruszających scen, dzięki któremu widzowie poznają świat chasydów
i współczesne państwo Izrael.

Spektakle teatrów izraelskich grane są w języku hebrajskim i jidysz z tłumaczeniem na język polski.

Teatr Żydowski

Warszawa Singera to doskonała okazja do obejrzenia po raz pierwszy lub przypomnienia sobie spektakli warszawskiego Teatru Żydowskiego, który zaprezentuje na festiwalowej scenie swoje przedstawienia z ostatnich sezonów teatralnych.

W warszawskiej Synagodze im. Nożyków dwukrotnie zobaczyć będzie można przedstawienie „Chumesz Lider" wg Icyka Mangera, w reż. Andreia Munteanu, z muzyką skomponowaną przez Dova Seltzera, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów na świecie. Icyk Manger zabiera nas w podróż w bogaty świat tradycji jidysz, w której towarzyszą nam pogodne, żartobliwe i pouczające wiersze „Chumesz lider" („Pięć ksiąg Tory" i ich biblijni bohaterowie przedstawieni jako współcześni autorowi Żydzi
z małego miasteczka, jakich było wiele w dwudziestoleciu międzywojennym).

Spektakl Teatru Żydowskiego zatrzyma gości festiwalu w klimacie międzywojnia spektaklem „Jak w przedwojennym kabarecie" w reż. Gołdy Tencer. Spektakl pełen piosenek i humoru, scen z życia, porwie urokiem radości i entuzjazmu tamtego czasu.

„Wiera Gran" w reż. Jędrzeja Piaskowskiego to awangardowe spojrzenie na kabaretową aktorkę i pieśniarkę, której postać, nawet po śmierci, budzi wiele kontrowersji. Gwiazda przedwojennych warszawskich kabaretów, teatrów muzycznych, modnych kawiarni i radiowego „Podwieczorku przy mikrofonie" pokazana jest przez twórców w nowych, zdumiewających aranżacjach i odważnych interpretacjach. To niejedyna artystka, której życie i twórczość stały się pokusą do opowiedzenia w teatrze. Na festiwalu zobaczymy również „Idę Kamińską" – w reż. Gołdy Tencer, wg sztuki „Mój teatr" Henryka Grynberga, z Joanną Szczepkowską w roli tytułowej, z muzyką na żywo w wykonaniu Maurycego Idzikowskiego, Radka Polakowskiego i Pawła Szamburskiego.

Festiwal Warszawa Singera pokaże również głośny spektakl Teatru Żydowskiego w koprodukcji z Teatrem Polskim w Warszawie „Kilka obcych słów po polsku" w reż. Anny Smolar. Na Dużej Scenie Teatru Polskiego zobaczymy m.in. Grażynę Barszczewską, Katarzynę Herman, Barbarę Kurzaj, Martę Kurzak, Joannę Rzączyńską czy Jerzego Walczaka. Spektakl o Marcu '68 pokazanym z zupełnie innej perspektywy niż dotychczas, bazujący na rozmowach, które krytyk teatralny Mike Urbaniak przeprowadził w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Europie.

Bogaty repertuar Teatru Żydowskiego na Festiwalu Singera uzupełni urocza komedia z „happy endem" – „Szabasowa dziewczyna" w reż. Marcina Sławińskiego. Także dzieci znajdą coś dla siebie - spektakl edukacyjny dla dzieci „Ostatni Syn", który w przystępny sposób odkrywa przed widzami tajniki wierzeń
i religii świata.

Małe formy teatralne

W programie festiwalu znajdzie się również wiele małych form teatralnych, kabaretów, spotkań literackich i autorskich, a także czytań performatywnych i wieczorów poezji.

Tadeusz Kwinta pokaże monodram „Gdzie jest mój Homel?", złożony z przypowieści i songów Lejzorka Rojtszwańca, wg „Burzliwego życie Lejzorka Rojtszwańca" Erenburga. Spektakl pełen muzyki i żydowskiego humoru, poezji i mądrości, sowizdrzalskiej przekory i szczypty zadumy, w którym oprócz Tadeusza Kwinty występują muzycy z Piwnicy pod Baranami. Na festiwalu pojawią się również inne monodramy, m.in.: „Do Polski", spektakl Sławomira Hollanda wg Abrahama Suckewera z muzyką Michała Górczynskiego, czy „Zupa Rybna W Odessie" - spektakl przedstawiający postać Jana Karskiego z nowej perspektywy, stawiający pytania o zasadność jego misji, drążący temat obojętności świata na jego raporty. W cyklu „Opowiedz mi swoją historię" spotkamy się z Shmuelem Atzmonem-Wircerem i jego córką Anat Atzmon, którzy zaprezentują postaci dwóch największych żydowskich komików XX wieku. „Dzigan & Schumacher Forever" (Nieśmiertelni Dżigan i Szumacher) to spotkanie przepełnione humorem, piosenkami i opowieściami oraz fragmentami filmów z ich występami.

W tym roku cykl Czytelnia Pisarzy Żydowskich – Mistrzowie Czytają gościć będzie Maję Komorowską i Macieja Stuhra. Na scenie kabaretowej zobaczymy „Ja chciałem uprzedzić, że nie lubię przesady", spektakl złożony z tekstów tak wybitnych autorów, jak Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Marian Hemar czy Jerzy Jurandot, z muzyką znamienitych kompozytorów m.in.: Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Artur Golda czy Szymona Kataszeka.

Miejsca Festiwalu

Część wydarzeń odbędzie się na Scenie Kameralnej im. Szymona Szurmieja, tymczasowej siedziby Teatru Żydowskiego, przy ul. Senatorskiej 35. Duże przedstawienia zaprezentowane zostaną m. in. w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, gdzie Żydowski wystawia tymczasowo oraz na deskach gościnnych teatrów warszawskich: Kwadrat i Polskiego. Mniejsze formy zobaczymy m. in. na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego, w Austriackim Forum Kultury i Piwnicy na Wójtowskiej.

Rezerwacje i bilety

Cały program festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwalsingera.pl/program-festiwalu, a wszystkie aktualne informacje na stronie www.festiwalsingera.pl oraz na FB www.facebook.com/FestiwalSingera.

Bilety na imprezy biletowane są do kupienia poprzez stronę Teatru Żydowskiego www.teatr-zydowski.art.pl i na stronie www.eventim.pl oraz w kasach Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56. Kasy teatru są czynne od 30 lipca. Bilety na spektakle Teatru Żydowskiego można zakupić również poprzez www.ebilet.pl. Od 6 sierpnia przy ulicy Senatorskiej 35 działać będzie biuro festiwalowe, w którym będzie można zarezerwować miejsca na imprezy bezpłatne. Tam też dostępny będzie katalog Festiwalu Warszawa Singera wraz ze szczegółowym programem.

(-)
Materiał organizatora
18 lipca 2018

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...