Teatralny Wulkan

„Ogniste ptaki" - Teatr Titanick, Münster-Lipsk/Niemcy - 22. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

W minioną sobotę w Toruniu rozpoczął się XXII Międzynarodowy Festiwal Teatralny „KONTAKT". W pierwszym dniu tego wydarzenia zostały wystawione trzy przedstawienia. Jednym z nich był spektakl plenerowy (Rynek Staromiejski-Rynek Nowomiejski) „Ogniste ptaki" niemieckiego teatru Titanick.

Jest to jeden z najbardziej znaczących teatrów plenerowych w Europie. Jego geneza sięga upadku muru berlińskiego, po którym to artyści z Münster nawiązali współpracę z artystami z Lipska i założyli teatr uliczny. Twórcy Titanicka często podkreślają, że w przeciwieństwie do tradycyjnego teatru, ulica nie stawia ograniczeń do ukazywania efektów specjalnych, do których należą między innymi podniebne eksplozje ognia.

„Ogniste ptaki" to opowieść o współzawodniczących ze sobą sześciu pilotach, którzy prowadzą ziejące ogniem maszyny latające. Każdy z nich reprezentuje inne państwo, m.in. – Rosję, Francję, Stany Zjednoczone, Anglię i Niemcy. Wyścig ten ma charakter komiczny, ponieważ jego bohaterowie nie tylko walczą o tytuł „najlepszego pilota", ale przede wszystkim za wszelką cenę rywalizują o uznanie w oczach widzów. Każdy z nich wykorzystuje ku temu różne sposoby, takie jak: machanie dłonią do ludzi znad pędzącego, toczącego się przez ulicę koła, zapraszanie do machiny na krótką przejażdżkę, czy humorystyczne wyzwiska pod adresem konkurenta, który złośliwie zajeżdża drogę. Postaci te uosabiały charakterystyczne, wręcz stereotypowe zachowania przypisane do danego narodu, np. Jurij Gagarin spożywał wódkę w nadmiernej ilości.

W zawodach uczestniczył także charyzmatyczny Czarny Anioł. Jego obecność w moim odczuciu miała charakter metaforyczny. Można było odnieść wrażenie, że pełni on rolę strażnika niebios, który nie pozwala wznieść się ponad ziemię zaborczym, rywalizującym ze sobą pilotom, którzy reprezentują agresywne zachowania – wyzwiska, straszenie ogniem, uderzanie w siebie pojazdami. Jedyną bezkonfliktową postacią była reprezentantka Francji. W porównaniu do innych uczestników wyścigu, gdy ci pili alkohol, ona uśmiechała się do widzów i wesoło tańczyła. I nie rywalizowała z wszelką ceną o zajęcie pierwszego miejsca. Czarny Anioł jedynie jej pozwolił wznieść się w niebo. Natomiast pozostali piloci ponieśli konsekwencje swojego zachowania – ich maszyny zostały zniszczone: „Zły Anioł zniszczył wszystko!".

Warto również wspomnieć o tym, iż Teatr Titanick stwarza młodym amatorom możliwość partycypowania w organizowanych przedsięwzięciach. Tak było również w festiwalowym przedstawieniu. Grupa młodych osób była w spektaklu odpowiedzialna za noszenie w pochodzie migoczących światełek.

Poza efektami specjalnymi w postaci ognia i latających białych balonów, które zostały wypuszczone w niebo spod pomnika Mikołaja Kopernika, dużą rolę odgrywała muzyka grana na żywo przez zespół Fanfare Le S.N.O.B.

Bez wątpienia pierwszy dzień Festiwalu był nie tylko świętem teatru, ale również świętem dla mieszkańców Torunia oraz turystów. Przedsięwzięcie Teatru Titanick to zjawisko socjologiczne, które ukazuje pozainstytucjonalny wymiar kultury. Teatr uliczny angażuje widzów i umożliwia im bycie uczestnikami spektaklu. Jestem przekonania, że „Ogniste ptaki" na długo pozostaną w pamięci publiczności. Bowiem nie każdego dnia toruńska starówka zamienia się w teatr, który nie zna żadnych granic - w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Myślę, że widzowie są wdzięczni zarówno niemieckiej grupie teatralnej za przybycie do Torunia, jak i organizatorom Festiwalu oraz władzom miasta za odwagę, jaką wykazali w chwili wyrażenia zgody na to, aby w Toruniu wybuchł teatralny wulkan. I to w taki sposób, by wszyscy dobrze się bawili, a nikt nie ucierpiał. „Ogniste ptaki" trzeba po prostu zobaczyć, bo to spektakl jedyny w swoim rodzaju.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt"
Teatr Titanick, Münster-Lipsk/Niemcy
Tytuł „Ogniste ptaki"
Reżyseria: Uwe Köhler

 

Marta Pomykaj
Dziennik Teatralny Toruń
27 maja 2014

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...