Teatrowi Barakah opłaca się grać latem

wakacyjny sezon teatralny w Krakowie - Teatr Barakah

Krakowskie sceny robią sobie latem wakacje od widzów, kiedy ci wcale od teatru nie chcą odpoczywać. Inaczej dzieje się w teatrach nieinstytucjonalnych. W sierpniu można wybrać się na spektakle grane na scenach Teatru Nowego, Teatru Zależnego i teatru Barakah

W tym ostatnim już w tym tygodniu rozpoczyna się Festiwal Dziesięciu Talentów. I choć jest to przegląd znanych już spektakli teatru, takich jak "Szafa", "Szyc", "Klinika dobrej śmierci" czy "Jednoręki ze Spokane", to warto wybrać się na nie, bo zebrały one ostatnio sporo świetnych recenzji.

- Granie spektakli podczas wakacji to jest strzał w dziesiątkę - mówi Ana Nowicka, współzałożycielka teatru. - Po liczbie e-maili, telefonów od widzów i rezerwacji widzimy, że zainteresowanie jest ogromne - mówi.

Na pewno wpływ na to ma fakt, że Barakah, gdziekolwiek pojawi się na festiwalu w Polsce, zdobywa prestiżowe nagrody. Mimo tego prowadzenie teatru wiąże się z ogromnym wysiłkiem. Musi się stale zabiegać o dotacje. - Utrzymujemy się wyłącznie z dotacji doraźnych, z reguły przyznawanych na konkretne wydarzenia- mówi twórczyni sceny Monika Kufel. -W tym roku np. dostaliśmy nagrodę za sztukę "Szyc", która pomogła nam wystawić kolejne przedstawienie, podobnie jak stypendium od ministra kultury, jakie otrzymała Ana Nowicka. Dzięki niemu zrealizujemy nowy projektu pt. "Dramatorium".

Pod koniec października Barakah planuje pokazać prapremierę polską sztuki "Statek dla lalek" autorstwa Mileny Mar-kovic w tłumaczeniu Agnieszki Cielesty, o którą ubiegało się kilka teatrów państwowych, ale żaden z nich nie dostał licencji.-To dla nas wielkie wyróżnienie, że otrzymaliśmy zgodę od autorki - cieszy się Ana Nowicka. -Zapowiada się wyjątkowe wydarzenie, bo to sztuka muzyczna.

Ewa Modzelewska
Polska Gazeta Krakowska
12 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...