Teatry pozazdrościły muzeom i też mają swoją noc

Metropolitarna Noc Teatrów na Śląsku

Po wielkim sukcesie Nocy Muzeów, czas na Metropolitarną Noc Teatrów. Z 18 na 19 września w teatrach od Gliwic po Sosnowiec na widzów czekać będzie wiele atrakcji. Pomiędzy miastami kursować będą specjalne autobusy. Organizatorem imprezy jest Górnośląski Związek Metropolitarny

W Gliwicach Metropolitalna Noc Teatralna zacznie się trochę wcześniej, a skończy trochę później niż w innych miastach. Atrakcją jej piątkowego "Prologu" będzie spektakl Kwiat Hawaii Paula Ábraháma - jedna z najbardziej lubianych przez gliwickich widzów operetek, rozgrywająca się w egzotycznym świecie tropików, gdzie na Hawajach wybucha iście operetkowa rewolucja przeciw amerykańskiej okupacji. Ten sam spektakl zostanie pokazany przez Gliwicki Teatr Muzyczny również w ramach "Epilogu" Nocy w niedzielę 19 września. Wieczorem w gliwickiej Bajce swój recital fortepianowy zaprezentuje Wojciech Kocyan, światowej sławy polski pianista.

Natomiast w samą Metropolitalną Noc Teatralną GTM zaprasza przede wszystkim na niezwykłe koncerty chopinowskie w wykonaniu Kwartetu Śląskiego oraz jego gości - Wioletty Białk (sopran), Wojciecha Kocyana (fortepian) i Tadeusza Domanowskiego (fortepian) - które odbędą się w Ruinach Teatru Miejskiego oraz na projekcje filmów o tematyce teatralnej, czyli m.in. słynnej polskiej komedii Hallo Szpicbródka z Piotrem Fronczewskim w roli głównej oraz Bracia Karamazow w reżyserii Petra Zelenki, polsko-czeskiej komedii z 2007 roku. Te ostatnie odbędą się w Scenie Bajka - Kinie Amok. Oprócz tego na skwerze przy Ruinach Teatru Miejskiego krakowski Teatr Nikoli zaprezentuje spektakl Nokturny Chopina, a na scenie GTM przy Nowym Świecie fani operetki będą mogli zobaczyć wspomniany już Kwiat Hawaii. Tego dnia odbędzie się też specjalna edycja Krakowskiego Salonu Poezji w Gliwicach, w ramach której IX i X pieśń Odysei Homera przeczyta m.in. Jerzy Trela.

Dodatkowo wieczorem, o 21.30, w sali baletowej Gliwickiego Teatru Muzycznego artyści baletu GTM przeprowadzą dla wszystkich chętnych Nocną lekcję tańca, zaś pół godziny później przy Nowym Świecie rozpocznie się Nocne zwiedzanie teatru.

Szczegółowy program Gliwickiej Nocy Teatrów znajdą Państwo na stronach GTM.

Pomiędzy teatrami kursować będą specjalnie oznakowane busy, bezpłatne dla uczestników Metropolitalnej Nocy Teatrów.

Przystanki GLIWICE - SOSNOWIEC:
GLIWICE - Gliwicki Teatr Muzyczny, ul. Nowy Świat 55/57 (pętla)
ZABRZE - Teatr Nowy, Plac Teatralny 1
BYTOM - Opera Śląska ul. Moniuszki 21/23
CHORZÓW - Teatr Rozrywki, ul. Konopnickiej 1
KATOWICE - Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, ul. Teatralna
SOSNOWIEC - Teatr Zagłębia, ul. Teatralna 4 (pętla)

Godziny odjazdów busów z każdego przystanku, w obydwu kierunkach: 17:30; 17:50; 18:10; 18:30; 18:50; 19:10;19:45; 20:05; 20:25; 20:25; 20:45; 21:05; 21:25; 22:00; 22:20; 22:40; 23:00; 23:20; 23:40; 00:15; 00:35; 00:55; 01:15(*)
(*) - kurs tylko do następnego przystanku
Co drugi autobus przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.

(-)
Gazeta Gliwice
11 września 2010

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia