Teatry tworzą wirtualny afisz

Budowanie wspólnej marki teatrów województwa śląskiego

Wirtualny afisz teatralny, który będzie promował w internecie teatry oraz ich repertuar powstaje z inicjatywy dyrektorów kilkunastu instytucji z 9 miast województwa śląskiego - poinformował w poniedziałek dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Robert Talarczyk.

Wirtualny afisz teatralny, czyli wspólna strona internetowa kilkunastu teatrów jest, jak powiedział dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego Robert Talarczyk, jednym z elementów "budowania wspólnej marki teatrów województwa śląskiego". Ruszy wraz z rozpoczęciem nowego sezonu teatralnego.

- Brakuje takiego miejsca, gdzie każdy mógłby w jednym miejscu sprawdzić wszystkie repertuary. Idea jest taka, że osoba, która będzie chciała pójść do teatru, dowie się z "wirtualnego afisza" jakie spektakle i premiery są prezentowane w danym dniu - powiedział Talarczyk.

Dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie Robert Dorosławski podkreśla, że strona będzie "czytelna i przejrzysta". - Każdy z teatrów ma własną stronę, jednak liczba użytkowników, którzy tam zaglądają nie zawsze przekłada się na zakup biletów - powiedział PAP Dorosławski.

Współpraca teatrów będzie miała szerszy zasięg. Teatry zadeklarowały chęć współpracy artystycznej, administracyjnej, promocyjnej i prawnej. "Chcemy ze sobą rozmawiać o wspólnych planach, wizjach, doświadczeniach i problemach. Ważnym elementem będzie współpraca w zakresie promocji, gdyż na przykład wykupienie wspólnej reklamy przez kilka instytucji, będzie zdecydowanie mniejszym obciążeniem finansowym dla pojedynczych placówek" - dodał Talarczyk.

Teatry zamierzają również stworzyć wspólne stoisko promocyjne w jednym z centrów handlowych.

Jak podkreśla dyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Przemysław Smyczek, współpraca teatrów będzie miała "aspekt wielowymiarowy". - Z jednej strony zachęcanie mieszkańców do spędzania czasu w teatrze, z drugiej ochrona zawodów związanych z rzemiosłem teatralnym - powiedział Smyczek.

Według Talarczyka jednym ze sposobów na ochronę tych zawodów, jest stworzenie szkoły teatralnego rzemiosła artystycznego. - Niestety coraz bardziej brakuje wyedukowanych operatorów świateł, krawców teatralnych, fryzjerów. Chcielibyśmy taką szkołę uruchomić w naszym województwie oraz kształcić w niej m.in. współczesnych techników sceny - dodał dyrektor Teatru Śląskiego.

Przedstawiciele teatrów m.in. z Chorzowa, Bytomia, Zabrza, Katowic, Gliwic, Częstochowy, Bielska-Białej, Sosnowca i Będzina tworzą Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego.

(-)
Materiał Teatru
13 maja 2014
Portrety
Robert Talarczyk

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...