Tęcza wita po remoncie

to pierwsza premiera w świeżo wyremontowanej siedzibie

W sobotę Teatr Lalki Tęcza wystawi sztukę dla dzieci "Dziób w dziób" Malwiny Prześlugi. Będzie to pierwsza premiera w świeżo wyremontowanej siedzibie przy ul. Waryńskiego 2.

Remont generalny przeprowadzono na 70-lecie placówki. Był możliwy dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które po wizycie w Słupsku premier Ewy Kopacz przekazało miastu na ten cel 800 tysięcy zł.

Jednak wszystkie wykonane prace były możliwe dzięki wsparciu 20 sponsorów. W sumie wykonano ocieplenie i fasadę budynku, wyremontowano biura i klatkę schodową. Widzowie mogą teraz korzystać z nowych toalet (są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych), a aktorzy - z nowych garderób.

Nowy wygląd uzyskały również hole, które przystosowano do pełnienia nowych funkcji. M.in. będą się tam odbywać prelekcje i zajęcia teatralne dla dwulatków. Ponadto we foyer pojawi się wystawa klasycznych lalek teatralnych, które przez lata powstawały w pracowniach teatralnych.

- Bardzo dziękuję wszystkim, w tym Radzie Miejskiej w Słupsku, dzięki którym mogliśmy poszerzyć zakres remontu. Ważne jest to, że udało się nam główne prace remontowe wykonać w terminie. Zawdzięczamy to sumienności Kaszubów, którzy dla nas pracowali - mówiła wczoraj wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Jednak w przyszłości remont będzie kontynuowany, bo zmian wymaga jeszcze widownia, ponieważ obecnie duzi widzowie zbyt często zasłaniają widok ze sceny mniejszym widzom. Widzowie nowe wnętrze teatru zobaczą w sobotę. Pierwsza premiera ma się odbyć tego dnia o godz. 11. Natomiast na godz. 13 zaplanowano uroczyste otwarcie wyremontowanego teatru. Publiczność będzie wtedy oglądała nowy autobus "Tęczy", który stoi na jej podwórzu.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc ze strony władz miasta. Nie wszystkie teatry lalkowe w kraju mają tak dobrze. Dzisiaj czytałem, że Teatr Andersena w Lublinie jest w krytycznym położeniu. Grozi mu zamknięcie. Tam z pewnością będą nam zazdrościć - mówił Michał Tramer, dyrektor Teatru Lalki Tęcza.

Aby dodatkowo rozpropagować słupski teatr lalki, władze Słupska planują wystawę jego lalek w Instytucie Teatralnym w Warszawie. To efekt ostatniej podróży służbowej prezydenta Słupska do stolicy. Jeszcze nie wiadomo, kiedy ta wystawa się odbędzie.

 

Zbigniew Marecki
Głos Pomorza
24 lutego 2016

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...