Tęczowa rodzina na Boże Narodzenie

"Wół i osioł" - reż. Arkadiusz Porada - Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Polska premiera " Woła i osła" Norberta Ebela to jednocześnie trzechsetna pozycja wałbrzyskiego Teatru Lalki Aktora. W lekkim tonie i dla widza w każdym wieku, uczy, że żyjący pod wspólnym dachem mężczyźni (co z tego, że z wolimi rogami i oślimi uszami) mogą być czułymi ojcami i troskliwymi opiekunami. Edukacja to w dobie "łysych marszów" nie do przecenienia.

"Wół i Osioł" to zabawna historia dwojga zwierząt, których nudną i ciężką egzystencję w betlejemskiej stajni przerywa niespodziewane i tajemnicze pojawienie się ludzkiego dziecka. Płaczący, kwilący i głodny jak to noworodek "Jezusek" burzy wygodne stadło bohaterów.

Norbert Ebel w humorystyczny sposób kreśli swych bohaterów, przywołujących na myśl niewątpliwie protagonistów z filmowego Shreka, nie zapominając przy tym ó przedstawieniu tradycyjnej historii narodzin Jezusa. Autor w niekonwencjonalny sposób porusza ważny problem przyjaźni, odpowiedzialności innych oraz relacji opiekun - dziecko, osadzając akcję w bożonarodzeniowej scenerii i atmosferze nadchodzących Świąt

Entuzjastyczne reakcje zgromadzonych na widowni młodych widzów udowadniają, że uprzedzenia w stosunku do par jednopłciowych, biorących się za wychowywanie i opiekę nad dzieóni to domena dorosłych o wąskich horyzontach. Czułość i oddanie drugiej istocie nie mają bowiem płci i nie powinny być przez jej pryzmat oceniane. "To będzie bardzo meczące dla ciebie, tak na dłuższą metę" - mówi na koniec Osioł do Wołu. - Tak to już bywa" - odpowiada Wół ,Możemy przecież wspólnie się nim zaopiekować" "To dobrze. Dobranoc" "Dobranoc. Zaśpiewany coś jeszcze?" nic dodać, nic ująć.

Spektakl powstał w kooprodukcji z Theater Des Lachens z Frankfurtu nad Odrą oraz Teatrem Fabryka Formy z Wrocławia. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Konsulat Generalny Niemiec.

Mateusz Mykytyszyn
Tygodnik Wałbrzyski
24 listopada 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...