Tejkowski odwołany

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Przemysław Tejkowski (na zdjęciu) od wczoraj nie jest już dyrektorem Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Decyzję  podjął Zarząd Województwa Podkarpackiego, który jeszcze pod koniec ubiegłego roku poprosił w tej sprawie o opinię m.in. ZASP, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz związki zawodowe. Konieczną, by rozpocząć procedury odwoławcze.

Przemysław Tejkowski (ur. 21 lutego 1968 r. w Krakowie) w 1990 r. ukończył  Państwową Wyższą Szkołę Teatralną na Wydziale Aktorskim. Występował w teatrach: im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Bagatela w Krakowie. Zagrał w nich kilkadziesiąt ról, m.in. Grabca w „Balladynie”, Lizandra w „Śnie nocy letniej”, Poetę w „Weselu”, Hajmona w „Antygonie”, Zbigniewa w „Mazepie”, Filipa w „Iwonie, księżniczce Burgunda”, Jaszę w „Sztukmistrzu z Lublina”.
18 kwietnia 2007 r. został dyrektorem naczelnym Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Przed ponad rokiem na pograniczu sezonu stanowisko opuścił przyjmując funkcję członka Zarządu Telewizji Polskiej. Po czym po odwołaniu stamtąd powrócił do Rzeszowa.

Pod jego nieobecność obowiązki dyrektora naczelnego pełnił Waldemar Matuszewski, dyrektor artystyczny, który teraz, do chwili powołania w drodze konkursu nowego naczelnego, ponownie je  przejmie.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
23 lutego 2011
Portrety
Edgar Hilsenrath

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...