Telewizor pod gruszą

Wiecej Teatru Telewizji

W zeszłym tygodniu miłośnicy Teatru Telewizji, do których ja również należę, mieli niebywałą przyjemność obcować z prawdziwą sztuką i niezwykłym kunsztem aktorskim - pisze Antoni Szpak w Angorze.

 

Ale po kolei, za porządkiem, jak mawiał mój śp. przyjaciel.

W poniedziałkowym Teatrze Telewizji odbyła się premiera sławnej komedii Mikołaja Gogola "Rewizor" w reżyserii Jerzego Stuhra. Inscenizacja ta różni się zdecydowanie od klasycznych wystawień. Wprawdzie reżyser trzyma się tekstu sztuki, ale w samym spektaklu dokonał kilku formalnych zabiegów, które spowodowały, iż komedia ta nabrała nieco innego wymiaru i charakteru. Stała się bardziej uniwersalna, czytelna i ponadczasowa. W "Rewizorze" Jerzego Stuhra trudno określić epokę i miejsce akcji. Aktorzy występują w plenerze, w naturalnej scenerii, a nie w teatralnej dekoracji. To daje im większe pole do popisu, do bardziej swobodnej i kreatywnej gry aktorskiej. Dużo by jeszcze o tej inscenizacji dobrego mówić, gdyby miejsca stało. Nie wdając się jednak w głębszą analizę, śmiało można stwierdzić, iż reżyserowi Stuhrowi i pozostałym artystom udało się stworzyć interesujący spektakl, który z pewnością przejdzie do historii Teatru Telewizji.

W środę zaś TV Polonia uraczyła widzów "Ożenkiem" Gogola z roku 1976 w reżyserii Ewy Bonackiej. Cudowne, wielkiego uroku i dużej kultury scenicznej przedstawienie. Przy takiej teatralnej uczcie oczy same się radują i dusza cieszy. Bo też artystów tej klasy, co A. Seniuk, I. Kwiatkowska, W. Pokora, Cz. Wołłejko, K. Brusikiewicz, J. Turek, J. Kobuszew-ski, W. Michnikowski, można łyżkami jeść i ciągle będzie mało. Ukoronowaniem tego telewizyjnego teatralnego tygodnia byłoby przypomnienie "Rewizora" z 1977 roku w reżyserii Jerzego Gruzy. Prawdziwe arcydzieło Teatru TV. Genialny Łomnicki w roli Horodniczego i towarzysząca mu plejada znakomitości aktorskich z Fronczewskim na czele za każdym razem wprawia w zachwyt. Cóż, pomarzyć dobra rzecz.

Niemniej dziękuję TVP1 i TV Polonia za te dwa znakomite spektakle i proszę o więcej takich premier i takich powtórek.

(-)
Tygodnik Angora
4 grudnia 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia