To będzie nasz rok!

"Pandemija" - reż. Agata Biziuk - Akademia Teatralna w Białymstoku

W ramach 38. Festiwalu Szkół Teatralnych, w tym roku w wersji on-line, zaprezentowany został spektakl Agaty Biziuk „PandemiJa". Jest to dyplomowe przedstawienie studentów IV roku kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, Filii w Białymstoku, którego premiera odbyła się 14.07.2020 na YouTube.


Młodzi-gniewni stają w obliczu katastrofy XXI wieku jaką jest pandemia COVID-19. Kataklizm jakiego jeszcze nie było. Zjawisko nowe, niezbadane i niepojęte, czyli przerażające. A może tylko zbyt kreowane i wyolbrzymione przez media, przez władzę.

Podczas tego niespełna godzinnego spektaklu przeżywamy rok 2020 raz jeszcze, czyli miało być tak pięknie, a... a wyszło jak zawsze. Nasze plany i marzenia zostały zweryfikowane. Priorytety przewartościowane. Piramida potrzeb też uległa pewnej modyfikacji. Świat stanął na głowie, a mnie w tej głowie gdzieś kołacze zdanie: „każde pokolenie ma swoją wojnę". Ale ja się na nią nie godzę! Nie godzę się, by moi bliscy odchodzili, bo nie mają wystarczającej odporności. Nie godzę się na organicznie moich praw i swobód. Nie godzę się nie zamknięcie ust maseczką. Nie godzę się na chorowanie. Nie godzę się na pogodzenie się z sytuacją. Tak, właśnie tak, ze skrajności w skrajność wpadają nasze myśli w ostatnich miesiącach. Ciągła walka o samego siebie, o rodziny, bliskich, o relacje. Niestety też często o pieniądze, o każdy kawałek chleba, kroplę wody, dach nad głową.

„PandemiJa" wygłasza wszystko to co drzemie w wielu z nas w ostatnim czasie. Przesłanie na wskroś współczesne i bolesne. Bo to nie tylko tysiące pytań, obaw czy rozterek wypowiadanych i wykrzykiwanych, ale również kolaż ludzkich historii, scen z życia. Tekst, obraz i dźwięk idealnie skomponowany - pewnego rodzaju harmonia chaosu myśli i uczyć, serca i rozumu, wiary i nadziei, etc. Pandemiczna sytuacja trwa już na tyle długo, że zamknijcie (w sobie) wchodzi nam w nawyk, bycie on-line stało się powszednie, dezinformacja nikogo nie dziwi, obłuda zaczyna śmieszyć. A boimy się kichnąć, uśmiechnąć do sąsiada czy być „pozytywnym" człowiekiem. Ewolucja a może rewolucja, przewrót. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że świat sprzed pandemii już nie wróci.

Zmieniliśmy się. I mimo, że nadal boimy się mówić głośno o swoim strachu, ale i o swoich potrzebach, to warto je sobie uzmysłowić a może oswoić, właśnie z „PandemiJą" Agaty Biziuk.

Kończmy tę pandemię i wróćmy do życia, które jest Sztuką.

Spektakl dostępny do 13 lipca 2021 roku
https://youtu.be/b68UqEyy1Xs

Anna Kłapcińska
Dziennik Teatralny Kraków
26 listopada 2020
Portrety
Agata Biziuk

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...