To będzie symbol teatru

"Teatr jest lustrem, w którym przegląda się świat" - to nazwa pracy, która wygrała w konkursie na symbol Teatru Kameralnego.

68 zgłoszeń i niemal 150 propozycji - tyle spłynęło do bydgoskiego ratusza w związku z konkursem na symbol Teatru Kameralnego.

Przypomnijmy, od lat niszczejący budynek teatru przy ul. Grodzkiej wkrótce doczeka się remontu. Teatr Kameralny stanie się nową instytucją kultury w Bydgoszczy, a jego działalność ma się skupić przede wszystkim (ale nie tylko) na propozycjach dla dzieci i młodzieży.

Gdy prezydent Bruski dostał do rąk projekt architektoniczny gmachu, od razu ogłosił konkurs na symbol nowej instytucji. 16 maja został rozstrzygnięty, wczoraj poznaliśmy jego wyniki.

Komisji konkursowej najbardziej spodobała się praca Marii Jankowskiej z Bydgoszczy, zatytułowana "Teatr jest lustrem, w którym przegląda się świat". Zdaniem jurorów jej projekt "współgra z antracytową bryłą budynku, stanowi potrzebny kontrast oraz plastyczny wyróżnik dla monolitycznej, ciemnej bryły teatru. Instalacja przestrzenna stanowi swego rodzaju dzieło sztuki, instalację artystyczną, która nada budynkowi indywidualny charakter oraz stanowić będzie wartość dodaną dla przestrzeni miasta".

Zwyciężczyni dostanie w nagrodę 5 tysięcy złotych. O tym, czy jej projekt ostatecznie zostanie symbolem TK zdecyduje prezydent Rafał Bruski. Drugie miejsce w konkursie zajął Patryk Wojcieszak z Bydgoszczy, a trzecie Piotr Felszyński z Krakowa. Jurorzy przyznali też wyróżnienie. Zdobył je Tomasz Górnicki (Niwy Ostrołęckie).

Joanna Pluta
Gazeta Pomorska
18 maja 2017

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...