To dopiero sensacja!

Michał Gieleta nie pracuje w Starym Teatrze w Krakowie

Jeśli plotka się potwierdzi to Michał Gieleta, który miał odpowiadać za kierunek artystyczny Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, przestał pracować na scenie przy ul. Jagiellońskiej nim na dobre zaczął. Jego kadencja miała wystartować 1 września.

Takiego obrotu sprawy chyba nikt nie przewidywał. Duet Marek Mikos i Michał Gieleta wygrał konkurs na dyrekcję „Starego", co w środowisku teatralnym było niemałą niespodzianką. Tego tandemu nikt bowiem nie obstawiał. Pokonali m.in. dotychczasowego dyrektora tego teatru, Jana Klatę, który nie ukrywał, że czuje się „ofiarą dobrej zmiany w kulturze". - Minister Gliński będzie miał na sumieniu kolejny teatr - mówił po ogłoszeniu wyników.

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że Marek Mikos, który dotąd miał niewielkie doświadczenie w kierowaniu teatrem (był jedynie kierownikiem literackim Teatru Ludowego w Krakowie; poza tym ma na koncie stanowiska dyrektora ośrodka TVP w Kielcach, a w przeszłości karierę krytyka teatralnego w lokalnym dodatku „Gazety Wyborczej" w Krakowie) sam wskazał szerzej nieznanego w Polsce Gieletę na stanowisko dyrektora artystycznego jeszcze w swojej aplikacji konkursowej - choć środowisko krytycznie oceniało jego dotychczasowy dorobek. Źle tę kandydaturę komentowali także aktorzy „Starego", co zresztą podsumował minister Gliński, tłumacząc że dziwi go, iż „aktorzy narodowego teatru nie znają najbardziej znanego na świecie polskiego reżysera" (opinii tej jednak nie podzielili najbardziej znani polscy krytycy teatralni). Co prawda Michała Gieleta ma na swoim koncie pracę w kilku angielskich teatrach, to jednak nie ma w swoim CV żadnych prestiżowych realizacji. Dotąd pracował w niszowych teatrach lub jako asystent znanych twórców.

Czy wczorajsza plotka, która zelektryzowała środowisko teatralne, się potwierdzi? Próbowaliśmy wczoraj skontaktować się z Markiem Mikosem, który 1 września obejmie po Klacie stanowisko dyrektora Starego Teatru. Niestety, bez rezultatu.

Łukasz Gazur
Dzienik Polski
5 sierpnia 2017
Portrety
Michael Gieleta

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...