To przemyślany krok, krok w stronę pojednania

Andrzej Wajda o emisji filmu "Katyń" w rosyjskiej telewizji

W niedzielne popołudnie, w studiu TVP2 Grażyna Torbicka gościła Andrzeja Wajdę, twórcę filmu "Katyń". Reżyser wyraził ogromny żal z powodu katastrofy samolotu prezydenckiego oraz zaskoczenie i zadowolenie z informacji o emisji jego filmu w rosyjskiej telewizji państwowej Rossija.

- Nigdy się nie spodziewałem, że mój film będzie pokazany w rosyjskiej telewizji – wyznał Andrzej Wajda. - Zdawałem sobie sprawę z tego, że ktoś kupi ten film, ale nie oznacza to, że będzie pokazany – dodał reżyser.

"Katyń" po raz pierwszy rosyjscy widzowie zobaczyli 2 kwietnia tego roku. Decyzję o emisji filmu w kanale Kultura podjęły władze Rosji. Film zgromadził wówczas przed ekranami telewizorów około 7 procent widzów.

- Była to dla mnie niezwykła niespodzianka, a co dopiero dzisiejszy wieczór [niedziela, 11 kwietnia – przypis Onet.pl], kiedy każdy będzie mógł zobaczyć "Katyń". Myślę, że jest to przemyślany krok, krok w stronę pojednania – wyraził z nadzieją Andrzej Wajda.

- Ten film zaczyna nabierać drugiego życia, pewnej symboliki – podsumowała spotkanie z reżyserem Grażyna Torbicka.

Obraz został pokazany w rosyjskiej telewizji państwowej Rossija wieczorem, bezpośrednio po głównym wydaniu magazynu informacyjnego Wiesti, tj. w najlepszym czasie antenowym. Przez cały dzień zapowiadano emisję tego filmu.

"Katyń" nie trafił do oficjalnej dystrybucji w Rosji, choć - zgodnie z kontraktem zawartym z polską stroną - rosyjski dystrybutor powinien był wprowadzić "Katyń" do kin przed końcem 2008 roku. Dotychczas film prezentowany był tylko w różnych miastach na pojedynczych pokazach i na festiwalach.

Poniedziałek, 12 kwietnia, będzie w Rosji dniem żałoby narodowej w związku z sobotnią katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Zginęli w niej prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria i ponad 90 innych osób.

"Katyń" to opowieść o polskich oficerach pomordowanych podczas II wojny światowej przez NKWD w Katyniu. Obraz tragedii nieświadomych zbrodni kobiet, które czekały na swoich mężów, ojców, synów i braci. Bezkompromisowe rozliczenie kłamstwa, które miało kazać Polsce zapomnieć o swoich bohaterach. Film o niezłomnej walce o pamięć i prawdę, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnej Polsce.

(-)
onet.pl
12 kwietnia 2010
Portrety
Andrzej Wajda

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...