"TOLD BY THE WIND" i wykład Phillipa Zarrillego

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań - Instytut Grotowskiego

22 i 23 października o godz. 20:00 Instytut Grotowskiego zaprasza na spektakl "TOLD BY THE WIND" w wykonaniu The Llanarth Group, natomiast 23 października na pokaz pracy i wykład mistrzowski Phillipa Zarrillego. Phillip Zarrilli wygłosi wykład w ramach Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań (Instytut Grotowskiego). Wystąpienie zakończy dyskusja o powstawaniu spektaklu "Told by the wind". Pokaz pracy opierać się będzie na podstawowych elementach treningu psychofizycznego

Phillip Zarrilli to znany na świecie reżyser i aktor. Twórca nagradzanych inscenizacji późnych sztuk Samuela Becketta –The Beckett Project (Los Angeles, 2000). Wyreżyserował również, wraz z Gitanjali Kolanad, Walking Naked (1993-2003) i Flowering Tree (2005) oraz, pracując z Sankalpam Dance Company, Dance of the Drunken Monk (2003, Purcell Room, Queen Elizabeth Hall). Prowadzi treningi ucząc aktorów jogi i sztuk walki we własnym studiu w Walii oraz za granicą, m.in. w siedzibie Stowarzyszenia Teatralnego Gardzienice, Tainan Jen Theatre (Tajwan), Theatre Training Initiative (Londyn) i Greckim Teatrze Narodowym. W 2009 roku wydał książkę pt. Psychophysical Acting (Routledge).

Dwie postaci, dwa życia, wiele czasoprzestrzeni: TOLD BY THE WIND to spektakl ruchu i tekstu, „taniec“ przedstawiający wewnętrzne krajobrazy.

 Spektakl inspirowany jest estetyką wschodnioazjatycką i postdramatyczną. Wątki narracyjne budowane są za pomocą chwil milczenia i zwolnionego tempa. Spektakl odwołuje się do teorii strun i japońskiego teatru spokoju.

 „… hipnotyzujący…  niesamowite, malarskie piękno… [z] surową czystością haiku… intensywna medytacja w ruchu… spektakl cechuje niezwykła obecność…” (Elisabeth Mahoney, THE GUARDIAN)

Llanarth Group został założony w 2000r. w Walii przez Philippa Zarilliego. To stowarzyszenie artystów tworzących teatr na drodze treningu psychofizycznego aktorów pochodzących z różnych kultur. Nad każdym spektaklem pracuje grupa twórców odpowiednio dobranych do estetyki danego projektu. Dotychczas zespół zrealizował m.in. The Beckett Project (prezentowany w USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii), Speaking Stones (Austria, Polska), Psychosis 4.48 (Korea Południowa) i Attempts on her Life (Singapur).

Twórcami "TOLD BY THE WIND" są trzej praktycy: Phillip Zarrilli, który zajmuje teatrem wschodniej i południowej Azji, Jo Shapland - artystka multidyscyplinarna, choreograf i aktorka oraz Kaite O’Reilly - dramaturg i dramatopisarka.
Premierowe prezentacje spektaklu odbyły się 29-30 stycznia i 4-6 lutego 2010r. w Chapter Arts Centre w Cardiff.

Dyrektor artstyczny: Phillip Zarrilli
Reżyseria: Kaite O’Reilly, Jo Shapland i Phillip Zarrilli
Występują: Jo Shapland/Phillip Zarrilli
Światło: Ace McCarron
Konsultacja artystyczna: Mari Boyd (Tokio) i Peader Kirk (Londyn)

bilety: 20zł, studenckie 15zł

Magda Sadura
Materiały Organizatorów
19 października 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia