Tomasz Kot (1977)

Aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, dubbingowy, lektor.

Urodził się 21 kwietnia 1977 w Legnicy.

Rok spędził na nauce w seminarium duchownym. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy.

Zadebiutował 25 marca 1995 w spektaklu „Narkotyki" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Pawła Kamzy w Centrum Sztuki - Teatrze Dramatycznym w Legnicy, w którym zagrał jeszcze w kilku przedstawieniach m. in. „Panna Tutli-Putli" reż. Wiesław Cichy, „Edzio" reż. Krzysztof Kopka, „Don Kichot Uleczony" reż. Jacek Głomb, „Śpiew masek" reż. Roberto Skolmowski i „Hamlet, Książę Danii" Williama Szekspira (Hamlet) reż. Krzysztof Kopka.

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w krakowskim Teatrze Bagatela: „Rewizor" Mikołaja Gogola (Piotr Dobczyński/Bobczyński) w reż. Macieja Sobocińskiego (premiera 24 marca 2002), „Tramwaj zwany pożądaniem" Tennessee Williamsa w reż. Márty Mészáros (premiera 4 października 2002), „Ślub" Witolda Gombrowicza w reż. Waldemara Śmigasiewicza (premiera 20 grudnia 2002), „Hulajgęba" Witolda Gombrowicza w reż. Waldemara Śmigasiewicza (premiera 21 grudnia 2003) oraz „Testosteron" Andrzeja Saramonowicza w reż. Piotra Urbaniaka (premiera 19 marca 2005).

Zagrał również w Teatrze Telewizji „Ballada o Zakaczawiu" Jacka Głomba, Krzysztofa Kopki i Macieja Kowalewskiego w reż. Waldemara Krzystka (premiera 6 stycznia 2002), „Złodziej w sutannie" Pawła Woldana w reż. Pawła Woldana (premiera 6 października 2008) i „Pan Jowialski" Aleksandra Fredry w reż. Artura Żmijewskiego (premiera 26 marca 2018).

Użyczył głosu postaci Majordomusa w filmie animowanym „Jak uratować mamę" (2015) a w fabularyzowanym dokumencie „Polski Liwiusz" wystąpił jako lektor.

Wystąpił w wielu filmach i serialach. Aktor grał w serialach takich jak „Camera Cafe", „Na dobre i na złe", „Całkiem nowe lata miodowe" i „Kryminalni".

Debiut Tomasza Kota na dużym ekranie to rola lidera kultowego zespołu Dżem, Ryszarda Riedla, w filmie „Skazany na bluesa". Głośnym filmem, w którym pojawił się Tomasz Kot był film „Bogowie" opowiadający historie Zbigniewa Religi. Poza tym Kot jest znany z ról w filmach komediowych, między innymi w „Lejdis", „Ciacho" czy „Testosteron", „Wojna żeńsko męska", „Yuma", „Fotograf", „Pokot", a ostatnio w „Zimnej wojnie" w reż. Pawła Pawlikowskiego zagrał pianistę Wiktora.

W 2006 ożenił się z Agnieszką Olczyk. 15 kwietnia 2007 urodziła im się córka Blanka, a w 2010 syn Leon.

Nagrody:

1996 - Dąbrowa Górnicza - Barbórkowe Spotkania Teatrów - nagroda dla najlepszego adepta sztuki aktorskiej na scenach polskich
2001 - Łódź - XIX Festiwal Szkół Teatralnych - wyróżnienie prezydenta m. Łodzi za rolę Ojca w przedstawieniu "Sześć postaci szuka autora" Luigiego Pirandella w reżyserii Jerzego Stuhra, dyplom PWST w Krakowie
2005 - Gdynia - 30 FPFF - nagroda prezydenta Gdyni za debiut aktorski - za rolę Ryszarda Riedla w filmie "Skazany na bluesa" (ex aequo z Anną Cieślak)
2006 - Nagroda Publiczności za rolę w filmie "Skazany na bluesa" w ramach Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego
2008 - Koszalin - 27.Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" - Superjantar za najlepszy debiut aktorski 10-lecia - za role w filmie "Skazany na bluesa" w reż. Jana Kidawy Błońskiego
2011 - Kalisz - 51. Kaliskie Spotkania Teatralne - nagroda aktorska za rolę Nestoya w przedstawieniu "Mój Nestroy" w reż. Rudolfa Zioło w Teatrze im. Bogusałwskiego w Kaliszu
2012 - Siedlce - I Ogólnopolski Festiwal Teatrów Prywatnych "Sztuka Plus Komercja" - nagroda dla najlepszego aktora festiwalu za rolę w przedstaiweniu "Jak zostać Sex Guru..."
2014 - Gdynia - 39. Festiwal Filmowy - nagroda za główną rolę męską - za rolę w filmie "Bogowie oraz Gwiazda Gwiazda Elle
2014 - Róża Gali w kategorii film - za rolę Zbigniewa Religi w filmie "Bogowie"
2015 - Września - XXII Prowincjonalia - nagroda za najlepszą rolę męską - za rolę w filmie "Bogowie"
2015 - Nagroda MocArt za rolę Zbigniewa Religi w filmie "Bogowie"
2015 - Wiktor 2015 w kategorii aktor
2015 - Warszawa - Orły 2015 - nagroda za najlepszą główną rolę męską w filmie "Bogowie"
2015 - Warszawa - Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rolę prof. Religi w "Bogach"

Źródła: FilmPolski, E-teatr

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
21 kwietnia 2018
Portrety
Tomasz Kot

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...