"Tonight, lights out!" w Studio

14. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł

Fundacja Ciało/Umysł zaprasza 26 i 27 września 2015 r. do Teatru Studio w Warszawie na spektakl "Tonight, lights out!" belgijskiego choreografa Davida Webera-Krebsa. Spektakl zaprezentowanych zostanie podczas 14. edycji Festiwalu Ciało/Umysł.

"Tonight, lights out!"

"Dzisiaj, między 20.00 a 20.05 gasimy światło!" w ten sposób 8 grudnia 2007 roku niemiecki tabloid "Bild Zeitung" zachęcał czytelników do wyrażenia troski o klimatyczne losy świata. Symboliczne wyłączenie świateł miało być jednocześnie gestem włączenia się w globalną wspólnotę. Zamiast pytać o pragmatyczny wymiar akcji, Weber-Krebs zadaje pytanie o jakość samego momentu. Co robili ludzie w ciągu tych pięciu minut ciemności? I czy spontaniczną akcję społeczną da się spreparować? Czy możliwe jest zainscenizowanie sytuacji, w której poczucie bycia wspólnotą pozwoli choć na chwilę coś rzeczywiście zmienić? A nawet jeśli nie zmienić, to spowodować?

Instalacja z żarówek, a każda z nich należy do jednego z widzów. Właściciele żarówek, kierowani drobnymi impulsami, decydują kiedy i czy je wyłączą. Metafora światła i ciemności potraktowana dosłownie staje się testerem idei demokracji.

Za pomocą tej prostej instalacji belgijski badacz i artysta stymuluje energię zbiorowości. Pyta o skłonność do podporządkowania się, uczestnictwa, wyjścia ze strefy komfortu w imię wspólnego doświadczenia. Jako król ceremonii proponuje widzom wspólne doświadczenie ciemności. Opowiadana przez niego legenda o egipskim chłopcu, w której dyskurs ekologiczny miesza się z innymi współczesnymi dylematami, wymaga zajęcia stanowiska. Wykonanie skromnego gestu zyskuje wagę zbiorowej decyzji.

(-)
Materiał organizatora
22 września 2015

Książka tygodnia

Aktorki. Odkrycia
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia