Toruń. Trzy osoby ubiegają się o stanowisko dyrektora Teatru Baj Pomorski

Pierwsze zebranie komisji konkursowej ma się odbyć do 12 kwietnia. Nazwisko zwycięzcy poznamy przed końcem maja.

Trzy osoby zdecydowały się ubiegać o stanowisko dyrektora toruńskiego Teatru „Baj Pomorski". Z końcem marca miasto, któremu teatr ten podlega, zakończyło przyjmowanie ofert. Trwają kolejne etapy postępowania konkursowego.

Komisja przed wyborem
Ograniczenia związane z pandemią korona wirusa nie powinny być przeszkodą w dotrzymaniu terminów. Regulamin dopuszcza zdalne posiedzenia komisji.

Kandydaci na szefa sceny przy Piernikarskiej powinni legitymować się wyższym wykształceniem magisterskim z obszaru sztuki, najlepiej teatralnej, uzupełnionym o studia z zakresu zarządzanie kulturą i mediami lub zasobami ludzkimi i finansami publicznymi. Muszą też udokumentować co najmniej 10-letni staż pracy w instytucjach kultury lub organizacjach związanych z działalnością kulturalną, w tym 5-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych. Wymagana jest ponadto znajomość przepisów prawnych dotyczących zarządzaniem instytucją kultury.

Kandydaci powinni mieć też doświadczenie w prowadzeniu inwestycji i pozyskiwaniu środków na realizację projektów kulturalnych. Muszą umieć zarządzać ludźmi. Wymaga się od nich również biegłej znajomości co najmniej jednego języka obcego, najlepiej angielskiego. Wśród wymogów jest także dobry stan zdrowia.

Nowy dyrektor „Baja Pomorskiego" ma zostać powołany na pięć sezonów artystycznych. W jego obowiązkach, oprócz zarządzania teatrem i przygotowywania atrakcyjnej oferty kulturalnej głównie dla dzieci, jest organizowanie festiwali teatralnych związanych ze sceną „Baja" - Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania" oraz Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora.

Obecny dyrektor „Baja Pomorskiego" Zbigniew Lisowski kieruje tą instytucją od 2003 roku. Jest rekordzistą - pełni tę funkcję dłużej od każdego ze swoich poprzedników. Czy ubiega się o kolejną kadencję? Nie udało nam się uzyskać odpowiedzi.

„Baj Pomorski" to teatr z 76-letnią historią, przy czym założony został w Bydgoszczy, a po roku działalności przeniósł się do Torunia.

W Horzycy już po konkursie
Przypomnijmy, że tydzień temu zakończyło się postępowanie konkursowe wyłaniające nowego dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy.
Komisja konkursowa zdecydowała się zarekomendować na to stanowisko Renatę Derejczyk, która była m.in. wicedyrektorką Teatru „Bagatela" w Krakowie.

Na stanowisku szefa toruńskiej sceny dramatycznej Renata Derejczyk zastąpi odchodzącego na emeryturę Andrzeja Churskiego.

Mirosława Kruczkiewicz
E-teatr
8 kwietnia 2021

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia