Tożsamość tematem przewodnim

7. Festiwal Teatralna Karuzela w Łodzi

14 spektakli dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty i animacje, poruszające tematy historii, patriotyzmu i tożsamości, znalazły się w programie VII Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela w Łodzi. Cykl wydarzeń dla młodych widzów rozpocznie się 27 maja.

Teatralna Karuzela organizowana przez łódzki Teatr Pinokio od 2011 r. prezentuje publiczności najciekawsze wydarzenia i zjawiska w sztuce współczesnej dla dzieci i młodzieży.

- Od pierwszej, dość skromnej edycji chcieliśmy w szerokim spektrum pokazać w jednym miejscu, co artyści z Polski i Europy tworzą aktualnie dla najmłodszych widzów i w jakim kierunku zmierzają. Do dziś interesują nas twórcy, którzy nie boją się eksperymentów z formą, odważnie sięgają po środki wyrazu wcześniej nie używane, czy zarezerwowane do tej pory dla dorosłych. Zawsze bowiem uważaliśmy, że język, jakim rozmawiamy z dzieckiem, jest taki sam, jakim rozmawiamy między sobą - wyjaśnił ideę festiwalu jego dyrektor oraz szef Teatru Pinokio Konrad Dworakowski.

W tym roku hasłem przewodnim Teatralnej Karuzeli będzie pytanie "Kto ty jesteś?". - Chcemy razem z widzami sprawdzić, co dziś znaczą postawione w wierszu "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy pytania i poszukać na nie nieoczywistych odpowiedzi. Spróbujemy je wygenerować każdym zaprezentowanym spektaklem, czy wydarzeniem - dodał Dworakowski.

W związku z tym w programie znalazły się przedstawienia poruszające m.in. kwestie tożsamości i relacji międzyludzkich, współczesnego patriotyzmu i przywiązania do miejsca, historii, tradycji oraz otwartości na to, co inne i nowe.

W ciągu siedmiu dni - od 27 maja do 3 czerwca - widzowie i jury obejrzą w Łodzi 14 konkursowych inscenizacji teatrów dla dzieci i młodzieży z Polski, a także Rosji Francji i Holandii.

Siedmiodniowy cykl wydarzeń rozpocznie się spektaklem "Samograja" (na zdjęciu) przygotowanym przez Teatr Pinokio w Łodzi. Później na festiwalowych scenach - w Teatrze Pinokio, V6 i Teatrze Szwalnia - zaprezentują się m.in.: Miejski Teatr Miniatura z Gdańska, który wystawi "Krzyżaków", Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha - "Polska 120", Teatr Lalek Banialuka z Bielska-Białej - "Król Maciuś Pierwszy", Teatr Animacji z Poznania - "A niech to Gęś kopie", Grupa Banina - "Kolorowa, czyli biało-czerwona", Teatr Karlsson Haus z Petersburga - "Wania. Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy".

Jak podkreślają organizatorzy, to przedstawienia dedykowane różnym grupom wiekowym - od lat 3 do dorosłych.

W edukacyjnej części imprezy zaplanowano m.in. moderowaną przez pisarkę Sylwię Chutnik debatę o roli sztuki w kształtowaniu postaw obywatelskich, a także warsztaty, koncerty, wystawy, projekcje filmowe i działania artystyczne, które mają wpisać się również w ogólnopolską dyskusję na temat roli twórców awangardowych, toczącą się w związku z obchodami Stulecia Awangardy.

Centralnym punktem miasteczka festiwalowego, ulokowanego w Parku Sienkiewicza będzie kopuła sferyczna, nawiązująca kształtem do projektów awangardowych. Realizowane w tym miejscu działania animacyjne i edukacyjne będą nosiły nazwę Republiki Dzieci. Jak tłumaczą jej twórcy ma to być "miejsce, w którym dzieci, rodzice, dziadkowie, nauczyciele stają się partnerami w twórczych poszukiwaniach i odkrywaniu nowych ścieżek dla myśli i działania w duchu awangardy lub, po prostu, wspólnie spędzają czas".

Efektem warsztatów odbywających się w ramach Republiki Dzieci ma być realizacja spektaklu, którego premierę zaplanowano na jesień br. Ewa Wolska, studentka V roku reżyserii na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku zamierza zaadaptować tekst Stefana Themersona "Przygody Pędrka Wyrzutka", który traktuje o poszukiwaniu własnej tożsamości.

Budżet festiwalu wynosi ok. 400 tys. zł. Współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 193,5 tys. zł i Urzędu Miasta Łodzi - 200 tys. zł.

(-)
Kurier PAP
8 maja 2017

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia