Tragedia wszech czasów

"Makbet" - reż. Lech Raczak - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Technicznie najdoskonalsze dzieło Szekspira (...) nieprawdopodobny rozmach, który pod względem ciągłości i jednorodności nie ma sobie równego nie tylko u innych pisarzy, ale nawet gdzie indziej u Szekspira (Giuseppe Tomasi di Lampedusa, przeł. St. Kasprzysiak).

Zawsze aktualna i w każdej epoce równie przerażająca tragedia wszech czasów, ukazująca marny koniec tych, którzy zbyt mocno ukochali władzę, choćby sięgali po nią w najszlachetniejszych zamiarach. Pierwsza inscenizacja dramatu Szekspira w dorobku twórczym Lecha Raczaka, który tą premierą dołącza do galerii znakomitych twórców polskiego teatru: Wojciecha Bogusławskiego (który wprowadził Makbeta na polskie sceny w roku 1812), Bohdana Korzeniewskiego, Andrzeja Wajdy.

Wielkość Szekspira polega między innymi na tym, że daleko wykracza poza świat politycznych gier, który jest punktem wyjścia jego opowieści. W Makbecie nie tyle chcę się odnosić się do naszej polskiej współczesności, co odczuwam wyraźnie szaleństwo świata, całego świata, który gotów jest po raz kolejny wypadać z opisanej naukowo – przez fizyków, socjologów i teologów – orbity. Tu chodzi o los – (piekło? w jedynej wesołej scenie Makbeta Odźwierny, szukając klucza do bram zamku, dowcipkuje na temat kluczy do bram piekielnych ) – ludzkości, a nie władcy.
Lech Raczak

(-)
Materiał Teatru
11 lutego 2017
Portrety
Lech Raczak

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...