Tragikomedia w trzech aktach

"Dziewiąty dzień księżycowy" - reż. Michał Zdunik - Teatr Mickiewicza w Częstochowie

Współczesna ukraińska rodzina z Kijowa: rozwiedziony Ołeh, utrzymujący bliskie kontakty z byłą żoną Ołeną oraz owdowiałą matką Hanną i jej absztyfikantem Wiktorem, prowadzą dość zrównoważone życie.

Nagle w progu ich domu staje Iryna, która podaje się za wnuczkę zmarłego męża Hanny z pierwszego małżeństwa. Pod pachą trzyma urnę z prochami swojej babci, czyli pierwszej żony męża Hanny. Okazuje się, że jej ostatnim życzeniem było, aby mogła spocząć obok ukochanego mężczyzny, który, mimo że ją porzucił, przez wiele lat słał jej miłosne listy.

Pojawienie się Iryny wywołuje burzę w życiu kijowskiej rodziny. Mimo wielu oporów i sprzeciwów najbliższych, Hanna w porywie szlachetności zgadza się umieścić urnę w grobie męża, ale na przeszkodzie staje biurokracja. Cmentarz jest zamknięty i chować na nim można tylko członków najbliższej rodziny, do których była żona już się nie zalicza.

W końcu rodzina decyduje się na nielegalne zakopanie urny. Ołeh bierze łopatę, Wiktor dłuto. Chowają urnę, wybijają stosowny napis na tablicy i sprawa załatwiona. Iryna wraca do Izmaiłu, a cała historia zmienia nastawienie rodziny do życia. Hanna przyjmuje oświadczyny Wiktora, Ołeh zaczyna godzić się z byłą żoną. I wszystko skończyłoby się pięknie, gdyby nie dociekliwość Ołeny...

Dziewiąty dzień księżycowy 
Tragikomedia w trzech aktach
(Дев'ятий місячний день)
reżyseria Michał Zdunik
Tragikomedia w trzech aktach

Ołeksandra Hromowa, przekład: Anna Korzeniowska-Bihun, reżyseria: Michał Zdunik, asystent reżysera:Bartosz Buława, scenografia: Anna Adamek, muzyka: Aleksander Dębicz, kostiumy: Aleksandra Harasimowicz, projekcje:Patrycja Polkowska, światło: Anna Adamek, Bartosz Buława
Obsada: Agata Ochota, Sylwia Oksiuta-Warmus, Hanna Zbyryt, Antoni Rot, Bartosz Buława (gościnnie)

Premiera: 6 III 2021 r.

Michał Zdunik
Materiał Teatru
21 października 2021
Portrety
Michał Zdunik

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia