Tragikomedia zbyt piękna, by mogła być prawdziwa

"Ostatnia miłość" - reż. Adolf Szapiro - Fundacja Kresy 2000

Zapraszamy na cykl jesiennych spektakli, na wzruszająca, ale też zabawną opowieść o miłości Harrego (Samuel Atzmon Wircer) i Etel (Alicja Jachiewicz). Fundacja Kresy 2000 w ramach programu Teraz Polska otrzymała dofinansowanie na 15 spektakli, dzięki temu „Ostatnia Miłość" zagości na deskach Domów Kultury/Ośrodków w: Zwierzyńcu, Zamościu, Janowie Lubelskim, Stąporkowie, Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Hrubieszowie, Staszowie, Sanoku, Krasnymstawie, Nisku, Przemyślu, Tarnogrodzie, Tomaszowie Lubelskim i Mielcu. Program Teatr Polska 2015 trwa od 29 lipca do 5 grudnia 2015 roku, w tegorocznym programie 18 spektakli zostanie zaprezentowanych 174 razy w 87 miejscowościach.

Tragikomedia przedstawiająca losy czworga mieszkańców nowojorskiej kamienicy. Główny bohater, Harry Bendiner ma 82 lata, jest polskim Żydem doświadczonym przez los w czasach Holokaustu. Dziś wiedzie dostatnie i bezstresowe życie w towarzystwie swojego sekretarza, zresztą jedynego przyjaciela. Kiedy do apartamentu obok wprowadza się bogata i piękna wdowa, bohater traci głowę. Już po jednej rozmowie z kobietą, Harry zakochuje się i składa małżeńską propozycję. Zbyt piękne, aby było prawdziwe?

Światowa premiera sztuki odbyła się w 2005 roku w Izraelu. Główną rolę zagrał wówczas Samuel Atzmon Wircer (założyciel i wieloletni dyrektor Teatru Yiddishpiel w Tel Awiwie), który po blisko dziesięciu latach wystąpił także w polskiej prapremierze w Biłgoraju. Spektakl dla widzów od 12 lat

Spektakl jest prezentowany w ramach programu Teatr Polska, który ma na celu ułatwianie dostępu do oferty teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji przedstawień w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Program Teatr Polska 2015 trwa od 29 lipca do 5 grudnia 2015 roku, w tegorocznym programie 18 spektakli zostanie zaprezentowanych 174 razy w 87 miejscowościach.

Teatr Polska organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

(-)
Materiał organizatora
7 września 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...