Transmisja dzieła Szekspira

Sen nocy letniej - reż. Giorgio Madia - Opera Krakowska

Sen nocy letniej, na podstawie dzieła Williama Szekspira, w reżyserii i choreografii Giorgio Madii oraz muzycznej realizacji Marcina Nałęcza Niesiołowskiego już 25 kwietnia o 18.30 na żywo z Opery Krakowskiej na Play Kraków. Inscenizacja pozwoli przenieść się do świata fantazji i rozsmakować w pięknie muzyki Felixa Mendelssohna. Spektakl organizowany jest w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca.

Sen nocy letniej to spektakl baletowy z muzyką Felixa Mendelssohna na podstawie jednego z najważniejszych dzieł Williama Szekspira, komedii lirycznej o tym samym tytule. Sztuka opowiada o perypetiach kochanków – Hermii i Lizandra, którzy szukając w ateńskim lesie ucieczki przed
nieprzychylnym ich miłości ojcem dziewczyny, zakłócają codzienność leśnych duchów. To pełna intryg, magii i oniryzmu wielowątkowa historia o miłości, zwieńczona szczęśliwym zakończeniem.
Choreografię i reżyserię do spektaklu przygotował Giorgio Madia, znany krakowskiej publiczności jako autor baletowej wersji Kopciuszka (2010) i baletu-opery Orfeusz i Eurydyka Ch. W. Glucka (2013). To realizacja przełamująca schematy gatunkowe. Oprócz baletu będzie można bowiem usłyszeć śpiewające elfy (Iwona Socha, Monika Korybalska) i Chór Żeński Opery Krakowskiej, a także podziwiać grę aktorów dramatycznych. Obecność ostatnich jest elementem wynikającym ze szkatułkowej budowy tekstu Szekspira, w którym jeden z wątków fabuły jest opowieścią w opowieści.
Realizacja Madii czerpie inspirację z tradycji komedii dell'arte. „Zastosowałem podobne zasady, mocno akcentowany język ciała i prostą, ruchomą scenografię „obsługiwaną" przez tancerzy, śpiewaków i dzieci. W ten sposób niczego nie udajemy, a odkrywamy teatralną magię" – podaje reżyser i choreograf.
Scenografia zaprojektowana przez Alexandra J. Mudlagka odzwierciedla dynamizm akcji oraz zawiłość miłosnych i fantastycznych wątków. W zgodzie z pierwszymi wystawieniami sztuki Szekspira, odbywającymi się w ogrodach, wypełniają ją błękitne roślinne labirynty o zmiennych w toku akcji
konfiguracjach.
Za muzyczną stronę spektaklu odpowiada Marcin Nałęcz-Niesiołowski, jeden z najważniejszych dyrygentów operowych i filharmonicznych w Polsce. „Jest wiele inscenizacji tego dzieła, które dołączają do muzyki Mendelssohna kompozycje innych twórców. Bardzo się cieszę, że nasza realizacja Snu nocy letniej opiera się tylko i wyłącznie na jego muzyce"– podaje. W dziele oprócz znanego powszechnie „Marsza weselnego", będzie można usłyszeć Saltarello z Symfonii Włoskiej niemieckiego kompozytora.
Sen nocy letniej w reż. Giorgio Madii, 25 kwietnia, g. 18.30 na Play Kraków
Bilety w cenie 10 zł dostępne online pod linkiem

Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca
Patronem akcji tańczMY jest Instytut Muzyki i Tańca

Anna Piecuch
Opera Krakowska
21 kwietnia 2021

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia