Transmisja live wprost z gdyńskiego teatru

"Lalka" - reż. Wojciech Kościelniak - TVP Kultura

To wydarzenie bez precedensu. TVP Kultura pokaże "Lalkę" Teatru Muzycznego. Pierwsza relacja spektaklu z Trójmiasta "na żywo" odbędzie się już sobotę, 12 marca o godz. 19

Tylko nieliczne przedstawienia zostają uwiecznione przez rejestrację w profesjonalnej telewizji. Transmisja live wprost z teatru zdarza się niezmiernie rzadko. W przypadku spektakli trójmiejskich "Lalka" jest pierwszym, który zostanie pokazany w ten sposób.

- TVP Kultura wyszła z inicjatywą, żeby kolejnym spektaklem pokazywanym na ich antenie była "Lalka" Teatru Muzycznego w Gdyni, a Telewizja Gdańsk podjęła się roli producenta wykonawczego - mówi Mirosław Nowak, pełniący obowiązki kierownika produkcji regionalnych w Telewizji Gdańsk. - W sobotę wszystkich serdecznie zapraszamy do oglądania TVP Kultura.

"Lalka" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka to pierwsze musicalowe odczytanie powieści Bolesława Prusa. Premiera przedstawienia odbyła się w Teatrze Muzycznym w lutym 2010 roku. Spektakl spotkał się z ogromną popularnością widzów i uznaniem krytyki. Został zaproszony przez największe polskie festiwale, chociaż nie wszystkie z nich ostatecznie mogły pozwolić sobie na przyjazd liczącej niemal 120 osób ekipy artystycznej i technicznej Teatru Muzycznego, niezbędnej do realizacji spektaklu. Wojciech Kościelniak został za ten spektakl nominowany do nagrody TVP Kultura "Gwarancje Kultury", do Paszportów Polityki oraz wskazany jako jeden z "Sześciu Wspaniałych" spektakli teatralnych 2010 r. przez tygodnik "Przekrój".

Całe przedsięwzięcie finansowane jest dzięki mecenatowi miasta Gdyni, przy udziale realizatorów Telewizji Gdańsk i Telewizji Polskiej. Terminy retransmisji nie są jeszcze znane. Nigdy wcześniej trójmiejskie spektakle nie były pokazywane "na żywo". Spektakl nagrywany będzie w sobotę 12 marca o godz. 19. Podczas czwartkowego i piątkowego spektaklu odbędą się próby telewizyjne, bez nagrywania.

Ostatnio nagrany przez TVP Kultura spektakl w Gdańska, ale tylko retransmitowany na antenie, to "H." Teatru Wybrzeże w Gdańsku w reżyserii Jana Klaty, pokazywany w Stoczni Gdańskiej (premiera w 2006 roku). Niebawem Teatr Wybrzeże czeka kolejne nagranie. TVP Kultura w maju tego roku zarejestruje "Zmierzch bogów" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Jeszcze nie wiadomo, kiedy spektakl zostanie pokazany w TVP Kultura.

***

Maciej Korwin, dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni o rejestracji "Lalki".

Nie obawia się pan, że publiczność zobaczy spektakl w telewizji i nie przyjdzie do teatru?

Maciej Korwin:
Nie boimy się tego. Mamy już podobne doświadczenia - filmowa premiera "Evity" odbyła się po naszej premierze teatralnej i zainteresowanie spektaklem znacznie wzrosło. Ludzie przychodzili i porównywali obie wersje. Podobnie było z "Chicago". Poza tym spektakl pokazujemy w marcu w Gdyni i kwietniu w Warszawie. Potem wróci na naszą scenę dopiero w październiku. Po tak długiej przerwie spektakl może stracić świeżość. W naszym odczuciu teraz jest najlepszy moment na jego rejestrację.

Czy jest szansa, aby inne produkcje Teatru Muzycznego również zostały zarejestrowane przez TVP?


- Ze względu na prawa autorskie nie możemy rejestrować spektakli zagranicznych. "Spamalot" ma takie ograniczenia, że nie wolno pokazać w telewizji więcej niż 60 sekund jednego utworu i 3 minut spektaklu w sumie. Uzyskanie zgody na rejestrację przedstawienia byłoby bardzo kosztowne. Dlatego, niestety, żadna z naszych zagranicznych produkcji - ze "Skrzypkiem na dachu" i "Spamalotem" na czele - na pewno nie zostanie zarejestrowana. Szanse mają tylko spektakle polskie.

Ekipa telewizyjna nie będzie przeszkadzać publiczności w teatrze?


- Niestety wizyta realizatorów spowoduje pewne niedogodności. Parokrotnie na scenie pojawi się kamerzysta. Nagranie jest dla nas wielkim wyróżnieniem i wierzę, że widzowie także będą wyrozumiali, bo wezmą udział w czymś niepowtarzalnym.

Łukasz Rudziński
trojmiasto.pl
10 marca 2011

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia