Traviata: pogłosy

Kobiece warsztaty z operą w tle - finałowy koncert: 12.10.2017, g. 19.00, Scena STA

Warsztaty, zbudowane w oparciu o ideę „twórczego słuchania muzyki", dotyczyć będą jednego z najbardziej znanych dzieł operowych Giuseppe Verdiego oraz pierwowzoru – powieści Dama Kameliowa Alexandra Dumasa. Zaproszone do udziału w zajęciach kobiety zanalizują fragmenty operowego libretta oraz nagrania wybranych arii Traviaty.

Dama Kameliowa przez dziesiątki lat była jedną z najchętniej grywanych ról kobiecych w teatrze. To opowieść o miłości i poświęceniu, o salonowych konwenansach i brzemieniu wystawnego życia, o stracie ukochanej osoby, wielkiej samotności, smutku i upokorzeniu. Podczas zajęć każda z uczestniczek spróbuje spojrzeć na postać Violetty i Małgorzaty przez pryzmat własnych doświadczeń. Istnieje nieskończona ilość powiązań ich dziejów z historiami każdej z nas. W pełnej sentymentów wyprawie w przeszłość muzyka operowa odegra kluczową rolę − stanie się wehikułem czasu, ożywi uczucia i wspomnienia. Zarejestrowane przez kamerę osobiste wypowiedzi uczestniczek stworzą współczesną, pogłębioną psychologicznie postać Traviaty. Staną się one integralną częścią reżyserowanego koncertu, który zakończy cykl warsztatów.

Zajęcia poprowadzi aktorka Teatru Polskiego − Barbara Krasińska. Pomogą jej w tym kuratorka projektu – Zuzanna Głowacka – oraz operator filmowy Rafał Jerzak. Warsztaty odbywać się będą w godzinach popołudniowych w dwóch pierwszych tygodniach października. O dokładnym harmonogramie uczestniczki zostaną poinformowane drogą mailową.

Zapraszamy do udziału wszystkie chętne kobiety, a w szczególności seniorki! Zgłoszenia (imię i nazwisko; data urodzenia; nr tel.) oraz ewentualne pytania prosimy kierować pod adres: smak.poznan@gmail.com. Termin zgłoszeń upływa 30 września. Ilość miejsc ograniczona.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenia wydawane będą od 2 października br., w Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 44, od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00-19:00, w soboty w godz. 10:00-17:00.

Barbara Krasińska
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu. Na Festiwalu Szkół Teatralnych w Bratysławie (1986) zdobyła I nagrodę aktorską za rolę Matki w Matce Stanisława Ignacego Witkiewicza. Współpracowała m.in. z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem STU, Teatrem Ludowym i Teatrem Lalki i Maski Groteska w Krakowie, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Występowała także za granicą, m.in. w: Norwegii (Oslo, Bergen), Wielkiej Brytanii (Londyn, Cambridge, Liverpool). Współpracuje z Teatrem Biuro Podróży.

Rafał Jerzak
Reżyser, operator, absolwent PWSFTviT w Łodzi. Zrealizował wiele filmów dokumentalnych min: Dom, Zajarzyć Jarzynę, Tschuss DDR i wiele innych.
Wyreżyserował 3 km do Raju, Afryka. Współpracował z takimi twórcami jak: Adam Sikora, Bartek Konopka, Łukasz Barczyk, Eugeniusz Korin, Bogusław Wołoszański. Podróżnik – miał okazję być prawie na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii.

Zuzanna Maria Głowacka
Producentka, animatorka kultury, kuratorka. Ukończyła wydział wokalno-aktorski w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz media interaktywne i widowiska na wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury (SMAK). Współpracuje z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, biorąc udział w programowaniu i produkcji wydarzeń społeczno-artystycznych. Od trzech lat jest programatorką i producentką wielkopolskiego projektu 5 zmysłów. W latach 2014-2015 pełniła funkcję dyrektora artystycznego festiwalu Opera Know-how. Hobbystycznie zajmuje się reżyserią. Zrealizowała m.in. spektakle: Próba wg B. Schaeffera (2013), Pieśń o nocy (2014), Antreprener w kłopotach (2015) wystawiony w Teatrze Polskim w Poznaniu. Pracowała jako asystent reżysera Keitha Warnera w Teatrze Wielkim w Warszawie (2014). Od 2016 roku pracuje w Teatrze Polskim w Poznaniu.

(-)
Materiał organizatora
16 września 2017

Książka tygodnia

Gilliamesque
Wydawnictwo Planeta
Terry Gilliam

Trailer tygodnia