Trendy i inspiracje współczesnej sztuki lalkarskiej

3. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "METAMORFOZY LALEK"

Trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek" odbędzie się 14-22 czerwca w Białymstoku. Miasto wsparło organizację tego wydarzenia kulturalnego. Na spektakle obowiązują bezpłatne wejściówki.


Festiwal jest wydarzeniem niekomercyjnym, mającym na celu prezentację i promowanie teatrów, grup teatralnych i sztuki lalkowej dla dorosłych. Organizatorom zależy na przełamaniu stereotypowego myślenia o teatrze lalkowym, jak o sztuce dla dzieci.

W tym roku zostanie zaprezentowanych 21 spektakli w wykonaniu profesjonalnych artystów z 11 krajów świata, m.in. Białorusi, Czech, Estonii, Grecji, Izraela czy Japonii. W program festiwalu zostały wpisane także przedstawienia studentów białostockiego wydziału Akademii Teatralnej w Warszawie. Odbędzie się też koncert „Whiliam's Things" inspirowany poezją Williama Blake'a. Zagrają Górczyński, Palmer i Wiracki. „Metamorfozom Lalek" będą towarzyszyć powiązane ze sobą: wystawa i promocja książki „Nasz BTL. Scena dla dorosłych".

– Festiwal organizowany w naszym mieście to prawdziwe święto dla miłośników teatru i wspaniała promocja Białegostoku w środowiskach artystycznych. Dla publiczności będzie to okazja do zapoznania się z dokonaniami wybitnych twórców teatralnych, trendami i inspiracjami współczesnej sztuki scenicznej – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Spektakle będą odbywać się w siedzibie Białostockiego Teatru Lalek oraz w salach Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej. Wprawdzie wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe będzie bezpłatny, jednak obowiązują wejściówki. Będą one dystrybuowane od 6 czerwca, od godz. 15.30 w kasie BTL-u. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji. Po odbiór wejściówek trzeba zgłaszać się osobiście. Więcej informacji o programie i warunkach udziału w wydarzeniach festiwalowych znajduje się na stronie www.metamorfozy-lalek.pl.

Agnieszka Błachowska
Wschodzący Białystok
12 czerwca 2019

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia