Trójkąt teatralny

"Gąska" - reż: Grzegorz Chrapkiewicz - Teatr Capitol, Warszawa

Premiera "Gąski" - komedii Nikołaja Kolady - dzisiaj w Teatrze Capitol.

Dwie dojrzałe aktorki i tytułowa dziewczyna, która pojawia się w teatrze. Taki trójkąt nie wróży nic dobrego, ale daje widzom szansę i do zabawy, i do zamyślenia.

Sztuka Nikołaja Kolady mogłaby nosić podtytuł "Aktorzy prowincjonalni". Jest bowiem portretem aktorów wypalonych i zawiedzionych swoim marnym losem w niewielkim mieście. "Gąska" nie ma pretensji do bycia sztuką wybitną. Przynosi śmiech, który ostatecznie okazuje się gorzki.

Kolada posługuje się tu schematem teatru w teatrze. Podglądamy życie pozasceniczne, które staje się ciekawsze niż to, co się dzieje na deskach teatru. Oto bezpruderyjna i atrakcyjna Nonna rozkochuje w sobie dyrektora artystycznego i administratora teatru.

Feromony przeżywających drugą młodość panów szaleją, a do walki o ich uczucie stają znienacka dotychczasowe życiowe partnerki. Awantury, wyciąganie brudów i rzucanie wyzwiskami w finale okazują się najlepsza sztuką, jaką zagrali ci aktorzy z prowincji.

"Gąska", komedia Nikołaja Kolady, reż. Grzegorz Chrapkiewicz, wyk. Katarzyna Figura, Anna Gornostaj, Cezary Morawski, Teatr Capitol, ul. Marszałkowska 115

Agnieszka Rataj
Rzeczpospolita
29 marca 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...