Trójmiejska Polecajka Weekendowa

23 - 25 lipca 2021

Dzieje się w Trójmieście! Druga połowa lipca okazuje się być pełna spektakli i wystaw, a także jest początkiem dla Jarmarku św. Dominika. Warto wybrać się na zaproponowane wydarzenia kulturalne i spędzić czas ze sztuką w ten weekend.

"Śmierć komiwojażera" - reż. Radosław Stępień - Teatr Wybrzeże

23 lipca, godz. 19:00, (Gdańsk, Stara Apteka)

24 lipca, godz. 19:00, (Gdańsk, Stara Apteka)

25 lipca, godz. 19:00, (Gdańsk, Stara Apteka)

Choć od momentu powstania "Śmierci komiwojażera" minęło ponad 70 lat, ten najsłynniejszy z dramatów Arthura Millera i kamień milowy amerykańskiej dramaturgii do dziś stanowi niezwykle trafną krytykę kapitalizmu i bezlitosne studium zjawiska mitomanii. Lomanowie żyją w pułapce mitu - mitu stworzonego przez głowę rodziny, Willy'ego, szeregowego sprzedawcę, który w świecie oferującym pozornie wspaniałe możliwości padł ofiarą propagandy sukcesu. Nie potrafi przyznać przed najbliższymi, że mu się nie udało, że nic nie osiągnął, że sobie i innym wszystko popsuł. Ze strachu i upokorzenia wymyśla swoje życie od nowa, tworzy opowieść, w której zwycięstwo wciąż jest jeszcze możliwe. Nieumiejętność skonfrontowania się z własną porażką popycha go do kolejnych konfabulacji, a porządki rzeczywistości i zmyślenia mieszają się ze sobą, by doprowadzić do tragicznego finału. Oto przed czym przestrzega nas Arthur Miller: zostaniemy rozliczeni z naszych marzeń. (materiały Teatru Wybrzeże)

"Niepokój" - reż. Grzegorz Wiśniewski - Teatr Wybrzeże

23 lipca, godz. 19:00, Scena Kameralna (Sopot, Bohaterów Monte Cassino 30)

24 lipca, godz. 19:00, Scena Kameralna (Sopot, Bohaterów Monte Cassino 30)

25 lipca, godz. 19:00, Scena Kameralna (Sopot, Bohaterów Monte Cassino 30)

Przewrotna historia pewnego wywiadu... Wybitna pisarka amerykańska, ukrywająca swoje polskie korzenie zasiada do rozmowy z młodym polskim dziennikarzem, zadającym jej dociekliwe pytania. Ale Ulla Richte ma inny plan na to spotkanie... "Niepokój" Iwana Wyrypajewa to nie tylko dyskusja o istocie poprawności politycznej, lecz przede wszystkim o problemach moralnych i etycznych artystów, którzy często sięgają po kłamstwa i manipulację na drodze do twórczego sukcesu. (materiały Teatru Wybrzeże)

"Złota rybka przed 40-tką" - prod. Magdalena Bochan-Jachimek -  Teatr Boto

24 lipca, godz. 19:00, Teatr Boto (Sopot, Bohaterów Monte Cassino 54B)

Młodość marzy, dojrzałość posiada. Młodość kipi optymizmem, dojrzałość - w najlepszym wypadku - tonie w realizmie. Młodość walczy, zaś dojrzałość akceptuje. Tak jest prawie zawsze. Spektakl "Złota Rybka przed 40-tką" potwierdza, że "prawie" robi wielką różnicę. Magdalena Bochan-Jachimek, znana trójmiejskiej publiczności z monodramu macierzyńskiego "Mamy problem", spektaklu "Bez przesady" oraz działalności w Gdyńskim Centrum Kultury, postanowiła wziąć na warsztat własne marzenia. Opowie o nich po raz pierwszy w sopockim Teatrze Boto. Obśmieje te, które udało jej się zrealizować, choć nie były tego warte, i opowie o pragnieniach, które od lat zalegają w miejscu na co dzień niedostępnym dla nieznajomych. A wszystko po to, by i widzowie postawili sobie to jedno z najważniejszych życiowych pytań: "A o czym tak naprawdę marzę ja? I dlaczego tego nie realizuję?". (materiały Teatru Boto)

Nirvana - wystawa, aut. Agata Nowosielska

11 czerwca - 1 sierpnia 2021, CSW Łaźnia 2

Godziny otwarcia:

 

czwartek: 16.00-20.00
piątek: 14.00-20.00
sobota i niedziela: 12.00-20.00

Agata Nowosielska zaprasza widza do świata Nirvany - eskapistycznej przestrzeni, gdzie zatrzymuje się czas, gdzie groteska przeplata się ze śmiertelną powagą, entropia przeciwstawiona jest życiu, multiplikacja skonfrontowana jest z ascetyzmem wypowiedzi. Tytułowy ponad trzydziestoelementowy zbiór malarstwa i kolaży jest oprócz krytycznego założenia - afirmacją ulotności, hołdem dla nadmiaru, rozwibrowania, ale też krytyką mediów i natłoku obrazów. Cykl Nirvana jest refleksją nad życiem, jako tajemnicą przedstawioną za pomocą grubych ciężkich kotar zasłaniających to, co przed nami. (materiały organizatora)

Piękna brzydota - wystawa, aut. Jakub Wasilewski

18 lipca - 10 sierpnia 2021, Oliwski Ratusz Kultury, galeria sztuki

Jakub Wasilewski jako temat swoich prac, obrazów wybrał twarze: zniszczone, pomarszczone, mające czytelny wyraz ciężkiego lub degradującego zdrowie życia; twarze osób pogrążonych w chorobie alkoholowej, żyjących na ulicy, utrzymujących się ze zbieractwa... Gęsto nakładana farba olejna w obrazach artysty jest próbą naśladowania struktury skóry. Jest to także jego widzenie, podpatrywanie emocji wyrażanych w danej chwili lub okresie życia. Prezentowany cykl prac jest poświęcony środowisku osób pogrążonych w chorobie alkoholowej, żyjących na ulicy, utrzymujących się ze zbieractwa. Artysta próbuje przekazać ich portrety w sposób czytelny, prosty i odnajdywać w nich piękno. (materiały organizatora)

Oliwia Witek
Dziennik Teatralny Trójmiasto
24 lipca 2021

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...