Trójmiejska Polecajka Weekendowa

13-15 sierpnia 2021

Nadszedł weekend – a zatem jest to dobra okazja do odwiedzenia trójmiejskich teatrów i sprawdzenia, co jest grane tym razem. Ponadto ten weekend będzie stał pod znakiem literatury dzięki gdyńskiemu Plenerowi Literackiemu.

"Bar Macabre" - reż. Jerzy Satanowski – Teatr Atelier w Sopocie

13 sierpnia, godz. 19:30 - Teatr Atelier (Sopot)

14 sierpnia, godz. 19:30 – Teatr Atelier (Sopot)

15 sierpnia, godz. 19:30 - Teatr Atelier (Sopot)

Tytułowy "Bar-Macabre" to miejsce na granicy piekła i czyśćca, gdzie spotykają się umarli, by opowiedzieć swoje makabryczne przygody. W spektaklu pojawią się upiorne, groteskowe i pełne czarnego humoru utwory, które opisują ludzkie życie jako jedno wielkie pasmo nieszczęść, od których uwolnić nas może jedynie kostucha. Jak się jednak okaże bycie nieboszczykiem też ma swoje "ciemne strony". (materiały Teatru Atelier)

"Sztuka" - reż. Adam Orzechowski – Teatr Wybrzeże

13 sierpnia, godz. 21:00 – Stara Apteka (Gdańsk)

14 sierpnia, godz. 19:00 – Stara Apteka (Gdańsk)

15 sierpnia, godz. 19:00 – Stara Apteka (Gdańsk)

Długoletnia przyjaźń trzech mężczyzn zostaje poddana próbie w momencie, w którym jeden z nich kupuje bardzo drogie awangardowe dzieło, a konkretnie biały obraz na białym tle. Od tej chwili rozmowy o malarstwie współczesnym i jego rzeczywistej wartości stają się pretekstem do zdefiniowania na nowo łączącej ich relacji. Głośny dramat Yasminy Rezy to błyskotliwe studium przyjaźni, w którym napięcie pomiędzy wolnością jednostki, a przynależnością do określonej wspólnoty staje się soczewką, przez którą przyglądamy się różnym stadiom przyjaźni. Reza stawia pytania o to, gdzie kończy się lojalność, a zaczyna zakłamanie i czy w każdej sytuacji mamy prawo iść wyłącznie za swoim głosem, bez względu na oczekiwania najbliższych. (materiały Teatru Wybrzeże)

"Podróż do Buenos Aires" - reż. Adam Nalepa – Teatr BOTO w Sopocie

14 sierpnia, godz. 19:00

"Podróż do Buenos Aires" to tekst powalający. Litania żali i zarzutów starzejącej się kobiety, która własną starość wyobrażała sobie trochę inaczej - w beztrosce, komforcie psychicznym, spokoju ducha, w kręgu kochającej rodziny, u synów (w Kanadzie?), u córki lub sióstr (w Buenos Aires?). Co najmniej. To tekst porażający. Potok łez, przekleństw i wylanej żółci matki i siostry, która całe życie tylko dla swoich bliskich żyła i na nich pracowała, która sobie zasłużyła na respekt, wdzięczność i opiekę. To tekst prześmieszny. "Work in Regress" głosi podtytuł sztuki, bo w regresie starzenia i popadania w szaleństwo zawsze tkwi nuta rozbrajającego komizmu. Przynajmniej dla odbiorcy. Przynajmniej w fazie początkowej. A potem śmiech zamiera w gardle. To tekst przesmutny. Krzyk niemocy, podróż do jądra samotności, przez lęki, paranoje, przywołane duchy przeszłości aż po wyimaginowanych przyjaciół-słuchaczy - choćby tylko po to, by nie być tak strasznie samotną, by nie prowadzić rozmów jedynie ze sobą. (materiały Teatru BOTO)

Plener Literacki w Gdyni

13 sierpnia, godz. 12.00-19.00,
14 i 15 sierpnia, godz. 11.00-19.00

Plener Literacki w Gdyni to spotkanie czytelnika z książką, jej autorem i wydawcą, wydarzenie o charakterze otwartym, łączące kiermasz książek z atrakcyjnym programem. W ramach Pleneru odbędzie się 40 spotkań ze znanymi i lubianymi autorami, także warsztaty i zajęcia literackie dla dzieci, a ponad 60 wydawców zaproponuje szeroki wybór książek w okazyjnych cenach. Polecamy urozmaicony program i ofertę wydawniczą Pleneru, zarówno miłośnikom literatury w każdym wieku, jak i osobom sięgającym po książki sporadycznie. Wstęp na Plener jest wolny. (materiały organizatora)

Oliwia Witek
Dziennik Teatralny Trójmiasto
13 sierpnia 2021

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...