Trójmiejska Polecajka Weekendowa

3-5 września 2021

Początek września przybył wraz ze słońcem i interesującymi spektaklami na deskach trójmiejskich teatrów. Oprócz tego ciekawym wydarzeniem jest wystawa malarstwa powiązana z 25. Festiwalem Szekspirowskim.

"Wesołe kumoszki z Windsdoru" reż. Paweł Aigner - koprodukcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże

3 września, godz. 18:00 - Teatr Szekspirowski
4 września, godz. 16:30 - Teatr Szekspirowski
5 września, godz. 16:30 - Teatr Szekspirowski

Zdrada. Zazdrość. Komedia omyłek. Dwie żwawe i bystre mieszczki walczą z lubieżnym i przebiegłym sir Johnem Falstaffem, szykując nań okrutną zemstę. Będziemy świadkami krwawego pojedynku francuskiego doktora Caiusa z przewielebnym walijskim plebanem Evansem, zabiegających o rękę pięknej panny. Oczywiście zwycięży miłość, a rozwiązłość i chytrość zostaną ukarane. (materiały Teatru Szekspirowskiego)

"TO to TO" - teatr tańca - pomysł: Jakub Truszkowski, choreografia i wykonanie: Katarzyna Chmielewska i Jakub Truszkowski, reżyseria świateł: Michał Kołodziej - Teatr Dada von Bzdülöw

4 września, godz. 19:00 - Malarnia (Gdańsk)
5 września, godz. 19:00 - Malarnia (Gdańsk)

Posługując się schematami i stereotypami, które ułatwiają i usprawniają nam porządkowanie świata i rozumienie go, przyjmując za prawdę pewne pojęcia lub idee, pozostawiamy je na swoim miejscu, gdzie pełnią swoje funkcje. Rzadko zastanawiamy się nad ich trafnością i pochodzeniem. Sporadycznie próbujemy zrewidować nasz stosunek do nich. Świat symboli i przekonań zastępuje nam w ten sposób rzeczywistość. Inspirowani tym nurtem przemyśleń, pragniemy w swojej pracy przyjrzeć się temu "rytmowi życia" poddanemu niewidocznej dla nas sile, określonej przez Schopenhauera jako wola. Nasze, często niezrozumiałe dla nas samych dążenia, racjonalizujemy ubierając je w znaczenia i symbole. Nadajemy im sens, który tłumaczy nam ten nieustający cykl. Chcemy wprowadzić widza w stan sprzecznych ze sobą doznań i przeżyć gdzieś na pogranicze między jednym punktem odniesienia a drugim, w miejsce, w którym zakwestionuje i porzuci na chwilę swoje schematy postrzegania i kryteria oceny, by w ten sposób skłonić go do kontemplacji nad tym, jak postrzega świat, jak dzieli otoczenie, według jakich przekonań i uwarunkowań. (materiały Teatru Dada von Bzdülöw)

"Pomoc domowa" reż. Tomasz Podsiadły - Bałtycki Teatr Różnorodności

3 września, godz. 19:00 - Konsulat Kultury
4 września, godz. 19:00 - Konsulat Kultury
5 września, godz. 17:00 - Konsulat Kultury

Mieszkanie, dwie sypialnie, mąż, żona... kochanek i kochanka. To tylko zapowiedź prawdziwej farsy, jednej z najzabawniejszych, jakie można zobaczyć na scenie teatru. Nadia, czyli tytułowa pomoc domowa, zrobi wszystko, aby jej szefowa Olga nie dowiedziała się, że Norbert, mąż Olgi, zaprosił na noc kochankę. Niestety, to nie koniec zamieszania. Nadia nie może też zdemaskować Olgi, która postanowiła spędzić tę noc w objęciach obcego mężczyzny. Oczywiście w tajemnicy przed swoim mężem. Jednym słowem zapowiada się prawdziwa komedia omyłek, która święci triumfy na wielu europejskich scenach. Teraz czas na Gdynię. (materiały Bałtyckiego Teatru Różnorodności)

ShakeART! - wystawa malarstwa

2 sierpnia - 9 września, godz. 13:00-19:00 - Teatr Szekspirowski (wydarzenie w ramach 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku)

"ShakeArt!" to niezwykły projekt współpracy artystycznej, zainspirowanej dziełami Williama Szekspira. Jego pomysłodawczynią jest Małgorzata Limon, malarka, bratanica zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Do projektu zaprosiła 15 artystów wizualnych z Pomorza, Bydgoszczy i Warszawy, by wspólnie z nimi ożywić świat sztuki po długotrwałej pandemii. Ale też, by oddać hołd wieloletnim działaniom Profesora Jerzego Limona, wybitnego znawcy i niestrudzonego popularyzatora twórczości Mistrza ze Stratfordu. Każdy z artystów, w ramach udziału w "ShakeART!", namalował 2 obrazy inspirowane dziełami Szekspira. Łącznie na wystawie znajdzie się 30 obrazów. Prezentacji w Sali wystaw GTS będzie towarzyszył film z wypowiedziami artystów oraz twórców projektu, autorstwa Krzysztofa Szczypiora. (materiały organizatora)

Oliwia Witek
Dziennik Teatralny Trójmiasto
3 września 2021

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia