Trwa cykl pokazów spektakli Studia Matejka

w Instytucie im. Grotowskiego we Wrocławiu

Trwa cykl pokazów spektakli Studia Matejka. Zespół od września prezentuje w różnych przestrzeniach Wrocławia swoje przedstawienia. W najbliższy weekend (14-15 grudnia) odbędą się ostatnie w tym roku prezentacje "Dziwnego szczęścia".

Tej jesieni artyści Studia Matejka postanowili wyjść ze swoimi spektaklami do szerszego audytorium. We wrześniu wrocławska publiczność miała okazję zobaczyć m.in. nagrodzony w Nowym Jorku monodram Anthony'ego Nikolcheva, a także dwa solowe spektakle w wykonaniu aktorek Studia. Pod koniec listopada artyści zaprezentowali się w otwartym po remoncie Teatrze Muzycznym Capitol ze swoim najnowszym przedstawieniem "Dziwne Szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań". Już w najbliższy weekend (14 i 15 grudnia) w Studiu na Grobli odbędą się ostatnie w tym roku pokazy spektaklu. Przedstawienie snuje opowieść o życiowej podróży dwóch par, o chwilach szczęścia pojawiających się, by za moment zniknąć. Czas nakłada na płótno związków kolejne warstwy sekretów, zaskoczeń i nieporozumień. Z "obowiązku bycia szczęśliwymi" skrywamy emocje, które, nie znajdując ujścia, stają się źródłem nieporozumień. Spektakl zadaje pytania o podstawowe pragnienia człowieka, porusza kwestie naturalnego dążenia do szczęścia. Jak w lustrze możemy się przyjrzeć samym sobie, swoim relacjom i związkom, w którym żyjemy.

Inspiracją do tworzenia spektaklu były osobiste doświadczenia i wypowiedzi aktorów, ale także "Wieczna euforia" Pascala Brucknera i "Nieznośna lekkość bytu" Milana Kundery oraz poezja i proza Anny Świrszczyńskiej, Alexandra Whp Fleischera, Yehudy Amichaiego. Materiał został przekształcony w fizyczne partytury, które podlegały nieustannej dekonstrukcji i rekonstrukcji pod kierunkiem Mateja Matejki i współpracujących ze Studiem gości. Warstwa muzyczna spektaklu powstała na bazie transformacji głosów i muzyki granej na żywo przez performerów w harmonii z tym, co dzieje się na scenie.

Artyści w przedstawieniu posługują się nowoczesnymi środkami wyrazu. Reklama, klip video nie atakują jednak odbiorcy bezpośrednio. To raczej kwestia nietypowego podejścia do opowiadania. Jest w nim miejsce na intymną atmosferę i erotyzm, a z drugiej strony na egoizm i niemożność porozumienia z bliską osobą, prowadzące do klęski. Ironia również znajduje tu swoje zastosowanie - bawi, a jednocześnie prowokuje, rozwija i łączy opowieści.

"Dziwne Szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań" będzie można zobaczyć w najbliższą sobotę i niedzielę (14 i 15 grudnia) o godz. 19:00 w Studiu Na Grobli (ul. Na Grobli 30/32). Bilety w cenie 20 złotych będą do nabycia na godzinę przed spektaklem. Miejsca można rezerwować mailowo sekretariat@grotowski-institute.art.pl lub telefonicznie: 71 34 45 320. Warto już teraz zarezerwować sobie czas w sobotę po świętach Bożego Narodzenia, bowiem już 28 grudnia w Teatrze Polskim (Scena na Świebodzkim) planowane są pokazy jednego z najbardziej obleganych przedstawień Studia - "Charmolypi" Alexandry Kazazou.

Więcej informacji na www.studiomatejka.com.

(-)
Materiał Teatru
12 grudnia 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...