Trwa Festiwal Rozbark in Motion

1. Festiwal Rozbark in motion w Bytomiu

Po kilku latach przerwy festiwal tańca powrócił do Bytomia i wierzę, że zagości w nim na stałe. Mam nadzieje, ze nowe kulturalne przestrzenie , jak scena w Beceku czy Teatr Rozbark będą świadkami niezapomnianych występów - mówił wiceprezydent Adam Fras, podczas oficjalnej inauguracji festiwalu.


Na scenie Beceku zaprezentował się Quorum Ballet - zespół, który wraz ze swoim założycielem Danielem Cardoso gościł w Bytomiu w 2008 roku podczas Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej. Na arenie międzynarodowej zespół prezentował swoje prace m.in. w Danii, USA (New York), Singapurze, Niemczech, Makao, Chinach, Serbii, Ekwadorze, Cyprze, Algierii, Tajlandii.

W 2009 roku Quorum Ballet otrzymał nagrodę dla Najlepszego Zespołu Tańca Współczesnego w pierwszej edycji Portugal Dance Awards, a w sierpniu 2011 roku zespół został uznany najlepszą grupą taneczną, podczas 14. edycji festiwalu de Castilla y León w Hiszpanii.

Prezentowane w ramach Rozbark im Motion przedstawienie "Rite Of Spring" oddaje skrzyżowanie dróg historii Portugalii i Chin, przypomina również tych chińskich artystów, z którymi Portugalczycy spotkali się i pracowali. Ich spotkania i ich podróże stały się zaczynem przedstawienia. Spektakl stara się zerwać z tradycją.

W tej inscenizacji tradycję stanowiła muzyka Igora Strawińskiego i klasyczna choreografia Wacława Niżyńskiego. "Rite of Spring" to przestrzeń, w której portugalscy i chińscy artyści spotkali się w zespołowym, burzącym kanony przedstawieniu.

(ak)
bytom.pl
25 czerwca 2019

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...