Trwa Festiwal Rozbark in Motion

1. Festiwal Rozbark in motion w Bytomiu

Po kilku latach przerwy festiwal tańca powrócił do Bytomia i wierzę, że zagości w nim na stałe. Mam nadzieje, ze nowe kulturalne przestrzenie , jak scena w Beceku czy Teatr Rozbark będą świadkami niezapomnianych występów - mówił wiceprezydent Adam Fras, podczas oficjalnej inauguracji festiwalu.


Na scenie Beceku zaprezentował się Quorum Ballet - zespół, który wraz ze swoim założycielem Danielem Cardoso gościł w Bytomiu w 2008 roku podczas Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej. Na arenie międzynarodowej zespół prezentował swoje prace m.in. w Danii, USA (New York), Singapurze, Niemczech, Makao, Chinach, Serbii, Ekwadorze, Cyprze, Algierii, Tajlandii.

W 2009 roku Quorum Ballet otrzymał nagrodę dla Najlepszego Zespołu Tańca Współczesnego w pierwszej edycji Portugal Dance Awards, a w sierpniu 2011 roku zespół został uznany najlepszą grupą taneczną, podczas 14. edycji festiwalu de Castilla y León w Hiszpanii.

Prezentowane w ramach Rozbark im Motion przedstawienie "Rite Of Spring" oddaje skrzyżowanie dróg historii Portugalii i Chin, przypomina również tych chińskich artystów, z którymi Portugalczycy spotkali się i pracowali. Ich spotkania i ich podróże stały się zaczynem przedstawienia. Spektakl stara się zerwać z tradycją.

W tej inscenizacji tradycję stanowiła muzyka Igora Strawińskiego i klasyczna choreografia Wacława Niżyńskiego. "Rite of Spring" to przestrzeń, w której portugalscy i chińscy artyści spotkali się w zespołowym, burzącym kanony przedstawieniu.

(ak)
bytom.pl
25 czerwca 2019

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...