Trwa nabór szkół do teatralnego projektu.

"Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne" - Teatr Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach

Kreatywna i aktywna nauka na nowy rok szkolny. Początek nowego roku szkolnego to idealny moment na spróbowanie nowego sposobu na naukę. Zwłaszcza przedmiotów humanistycznych, które idealnie nadają się do twórczych poszukiwań, uruchomiania wyobraźni i wdrażania oryginalnych technik edukacyjnych. Z taką propozycją wychodzi do szkół Teatr Lalki i Aktora „Kubuś", oferując nauczycielom i ich klasom udział w ministerialnym projekcie „Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne".

Przedsięwzięcie skierowane jest do szkół województwa świętokrzyskiego i obejmuje uczniów w wieku od 14 do 19 lat. Celem dwuetapowego projektu jest zachęta młodzieży do aktywnego odkrywania literatury, a także przybliżenie nastolatkom specyfiki teatralnej pracy nad tekstem.

W ramach projektu uczniowie wraz z opiekunami samodzielnie wskażą utwory spośród klasycznych dramatów, które zechcą opracowywać na warsztatach, a we wspólnych działaniach wokół wybranych dzieł będą ich wspierać prof. Marzena Marczewska – językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, aktorzy Ewa Lubacz, Andrzej Matysiak i Marcel Sabat oraz reżyser Przemysław Żmiejko.

Nabór klas (lub grup) do projektu, odbywa się poprzez konkurs na filmik przygotowany przez uczniów. Obraz, który może być teledyskiem, mini dokumentem, reklamą lub inną formą filmową powinien odpowiadać na pytanie „Dlaczego warto/nie warto chodzić do teatru?". Nadesłane realizacje oceni jury, a autorzy najciekawszych filmików wezmą udział w zaplanowanych na jesień warsztatach teatralnych.
Pierwsze zajęcia prowadzone przez aktorów i reżyserów odbywać się będą w wybranych szkołach, a następnie – jako próby w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach. Całość zwieńczy pokaz finałowy.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 września. Szczegółowy regulamin naboru i warsztatów oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.teatrkubus.pl

Projekt „Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne" finansowany jest z dotacji ministerialnej, jaką Teatr „Kubuś" uzyskał w ramach programu „Edukacja kulturalna", a także przez Urząd Miejski w Kielcach.

Przedsięwzięcie odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy z nich, czyli zajęcia pilotażowe, zakończył się w czerwcu. W próbach czytanych wokół „Kordiana" J. Słowackiego i „Tanga" S. Mrożka uczestniczyła młodzież z VI LO i V LO w Kielcach.

Serdecznie zachęcamy innych uczniów i pedagogów do pójścia w ich ślady oraz wspólnego „wczytywania sztuki". To wyjątkowa okazja do poszerzania wiedzy spoza podstawy programowej, rozwijania pasji, poznania i doświadczenia specyfiki pracy w teatrze.

Hanna Świętnicka
Materiał Teatru
3 września 2018

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia