Trwa zbiórka dla rodziny Jakuba Ulewicza
Jakub Ulewicz, aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy zmarł nagle 27 czerwca 2023 r.Teraz jego przyjaciele postanowili założyć zbiórkę, by w tym trudnym momencie wesprzeć Yanę i Sonię, żonę i córkę aktora. "Dał nam się poznać jako wrażliwy, życzliwy, empatyczny i zawsze uśmiechnięty człowiek, a przede wszystkim cudowny mąż i ojciec. Był dla nas po prostu wyjątkowy" - napisano.
W obliczu tak wielkiej tragedii my, tj. koleżanki i koledzy, bliscy, znajomi, przyjaciele i ludzie, którzy mieli przyjemność kiedykolwiek z nim obcować w życiu, na scenie czy planie filmowym, mamy szansę wesprzeć Jego żonę Yanę i 8-letnią córeczkę Sonię i dać im odczuć, że nie zostały same, kiedy życie tak zadrwiło z losu i napisało ten tragiczny scenariusz. Zorganizowaliśmy tę zbiórkę, by wesprzeć ich finansowo. Zebrane wpłaty pomogą im przetrwać pierwsze miesiące bez Kuby. Zapewnią budżet na opłaty i wszelkie koszty, które muszą ponieść po tak niespodziewanej stracie bliskiej osoby. Możemy rozwiązać choć jeden z problemów, które na nich spadły i ciążą teraz na barkach Yany - napisano w opisie zbiórki.
Pieniądze można wpłacać tutaj.
Jakub Ulewicz urodził się 30 marca 1967 roku w Poznaniu. W 1989 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Pierwsze kroki stawiał na deskach Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie debiutował rolą Kopyrdy w spektaklu "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w 1991 roku. Z poznańską sceną związany był do 1993 roku, następnie rozpoczął współpracę z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, która trwała do roku 1998. W tym samym roku powrócił do Poznania, by pracować na scenie Teatru Polskiego przez kolejnych sześć lat.
Jakub Ulewicz w Teatrze Polskim
Swoją współpracę z Teatrem Polskim w Bydgoszczy rozpoczął w 2004 roku, gościnnie wcielając się w rolę Księdza w spektaklu "Ryszard III" w reżyserii Jacka Głomba. Od tego momentu na deskach TPB stworzył ponad 40 ról teatralnych. Grał m.in. w "Wielkim Gatsbym" Michała Zadary, spektaklu "Mickiewicz. Dziady. Performance" w reż. Pawła Wodzińskiego czy w "Sprawie Dantona" w reż. Pawła Łysaka. Jego ostatnie spektakle na bydgoskiej scenie to: "Katyń. Teoria barw", "Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach", "Srebrny glob", "Komediantka" i "Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele".
W 1989 roku Ulewicz został nagrodzony za rolę Aloszy Karamazowa w "Braciach" na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi. Otrzymał wyróżnienie za rolę Billy'ego w "Locie nad kukułczym gniazdem" Wassermana w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na XXXIV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 1994 roku oraz wyróżnienie dyrektora Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu w 1995 roku. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Bydgoszczy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru oraz Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2018 roku.
Ulewicz grał też w filmach i serialach, m.in. w "Kryminalnych", "Prawie Agaty" czy "Linczu".