Trwają Jeleniogórskie Spotkania Teatralne

39. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne

Jeleniogórzanie mają kolejną okazję do obcowania ze znakomitymi przedstawieniami na kolejnych Spotkaniach Teatralnych.

Jeleniogórzanie mają kolejną okazję do obcowania ze znakomitymi przedstawieniami. 

W tym roku na 39. Spotkaniach Teatralnych mogli obejrzeć m.in. Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Maję Komorowską, Wiesława Komasę, Jadwigę Jankowską-Cieślak, Mariana Kociniaka i Marię Pakulnis. Przed nimi jeszcze spektakle krakowskiego Teatru KTO, ukraińskiej Woskriesiennii, Teatru Pieśni Kozła z Wrocławia oraz występ Kamila Maćkowiaka w sztuce "Niżyński". 

Spośród 11 przedstawień widzowie wybiorą najlepsze. Swoje jury ma także młodzież. I właśnie to poddanie publiczności pod ocenę spektakli odróżnia Spotkania w Jeleniej Górze od innych podobnych teatralnych festiwali. 

W czwartek w Teatrze im. C.K. Norwida można było obejrzeć "Atrament dla leworęcznych". W komedii pokazanej przez Teatr KTO z Krakowa aktorzy bawią się niecodziennymi sytuacjami, zbitkami słownymi, zdarzeniami, w które wikłają się bohaterowie. Nie mają imion, nie da się ich umieścić w żadnym miejscu i czasie - te absurdalne sceny mogą dziać się wszędzie. 

W piątek o godz. 19 Teatr Woskriesiennia z Ukrainy pokaże z kolei "Hioba" Karola Wojtyły. Spektakl dotyka relacji miedzy Bogiem a człowiekiem i mówi o prapoczątku świata. Jest niezwykle widowiskowe. Podobnie, jak sobotnie. O godz. 19 na deskach teatru w Jeleniej Górze zatańczy balet z Görlitz. Pokaże sztukę "Dobór naturalny", w której tancerze i tancerki grają w dwóch światach - jeden pokazuje życie codzienne, drugi zadaje poważne pytania o granice odpowiedzialności, pragnieniach ludzkich, zniewagach i miłości. 

To nie koniec sobotnich atrakcji. O godz. 21 na Górze Szybowcowej w Jeleniej Górze Teatr Pieśń Kozła zaprezentuje "Lacrimosę" w reż. Grzegorza Brala. Przedstawienie zbudowane jest na podstawie powieści Andrzeja Szczypiorskiego "Msza za miasto Arras", ale też przywołuje cytaty z innych utworów. 

Na zakończenie Spotkań w niedzielę kolejna wielka atrakcja - świetny monodram Kamila Maćkowiaka o życiu Wacława Niżyńskiego [na zdjęciu], wybitnego tancerza i choreografa, prekursora tańca nowoczesnego. Spektakl powstał na podstawie jego pamiętników. Zobaczymy go o godz. 19. 

Bilety na spektakle można zamówić pod numerem tel. 075 64 28 130.

Alina Gierak
POLSKA Gazeta Wrocławska
9 października 2009

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia