Trwają przygotowania do nowej edycji Konferencji

2. Teatr od}{nowa / Open Call / Teatr Polski w Poznaniu

Teatr Polski w Poznaniu szykuje kolejną odsłonę środowiskowej konferencji poświęconej systemowym zmianom w polskim teatrze oraz nowym modelom pracy teatralnej. Jesienią tego roku (26-27 września) zaprosimy wszystkich chętnych do siedziby Teatru, by wspólnie zastanowić się nad tym, co można zrobić by polepszyć funkcjonowanie teatrów w Polsce.

W tym roku ogłaszamy też open call na propozycje wystąpień podczas konferencji!

Pierwsza edycja w znacznej mierze była poświęcona aspektom etycznym. Dyskutowaliśmy o procesie pracy nad spektaklem. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytania: Jak pracować, aby czuć się bezpiecznie? Jak jednocześnie pozostawić proces otwartym na nieznane i nieprzewidywalne? Czy jesteśmy w stanie wspólnie wypracować takie modele, dzięki którym będziemy czuli się wolni, kreatywni i pewni tego, że granice, które wyznaczyliśmy, nie zostaną przekroczone?

Kontynuując wątki etyczne, sprawdzając jak sprawdziła się idea kontraktu, chcemy w tym roku rozszerzyć naszą debatę o zagadnienia systemowe, organizacyjne oraz więcej miejsca poświęcić wątkom poza aktorskim. Będziemy rozmawiać o tym jak zorganizowane są teatry. Czy w obecnych warunkach prawnych możliwa jest demokratyzacja instytucji kultury? Postaramy przyjrzeć się napięciom na linii artyści - instytucje. Podejmiemy tematy związane z ekonomią i dystrybucją kapitału. Chcemy również dać głos osobom, którzy pracują w teatrach, ale nie występują na scenie - ich zdanie jest dla nas niezwykle istotne.

Open Call

Podczas tegorocznej edycji pragniemy dać przestrzeń do wypowiedzi nie tylko zaproszonym przez nas gościom. Ogłaszamy open call na przygotowanie swojego wystąpienia w ramach konferencji. Interesują nas przede wszystkim tematy takie, jak:

teatr i ekonomia
teatr i prawo
nowe modele procesu twórczego
narracje poza aktorskie
krytyka teatralna
demokratyzacja instytucji kultury

Jesteśmy oczywiście otwarci na wszelkie propozycje. Rozpatrzymy każdą nadesłaną eksplikację. Zgłosić może się każda osoba, bez względu na rodzaj wykonywanej w teatrze pracy. Prelegentom i prelegentkom oferujemy nocleg oraz wynagrodzenie.

Propozycje wystąpień prosimy przesyłać poprzez przygotowany kwestionariusz.

Zgłoszenia przyjmujemy do 4 września 2022r.

Szczegółowe zasady naboru znajdują się w załączonym regulaminie i na stronie teatr-polski.pl

Teatr Polski dąży do tego by stać się miejscem, w którym podejmujemy rozmowę o najważniejszych wyzwaniach przed jakimi stoi środowisko teatralne. Tworzymy platformę wymiany myśli i doświadczeń. Zapraszamy już dziś do tego byście razem z nami podjęli refleksję nad tym, co możemy zrobić by teatr był lepszym miejscem pracy.

- Andrzej Błażewicz
- Konrad Cichoń

organizatorzy konferencji Teatr od}{nowa

Regulamin

Katarzyna Kamińska
Materiał organizatora
4 lipca 2022

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia