Trzy atrakcje w cenie jednej

Rok Słowackiego w Białymstoku

W związku z ogłoszonymi przez MKiDN obchodami Roku Juliusza Słowackiego, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku realizuje projekt pt."Słowacki\'09". To cykl wydarzeń o charakterze edukacyjnym, których celem jest przybliżanie uczniom wybitnej polskiej poezji poprzez atrakcyjne działania artystyczne.

Jednym z elementów projektu jest wznowienie spektaklu „Beniowski” w reżyserii Krzysztofa Kopki. Jego emisję poprzedzać będzie pokaz specjalnego filmu o życiu i twórczości Juliusza Słowackiego – multimedialnego, dynamicznego obrazu, którego estetyka dostosowana jest do upodobań młodych widzów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Film i spektakl składają się na niecodzienną lekcję języka polskiego, która w atrakcyjny i nieszablonowy sposób będzie przybliżać widzom dokonania Słowackiego. Będzie to wędrówka śladami Słowackiego, pozbawiona zbędnego patosu, często kojarzącego się młodym widzom z poezją.
W ramach projektu przygotowano również wystawę zdjęć, którą uczniowie obejrzą przed przedstawieniem w Teatrze. Zaplanowano także ogłoszenie wśród uczniów, którzy obejrzą spektakl, konkurs związany z poezją Słowackiego. Mamy nadzieję, że nasze współczesne spojrzenie na romantyczną literaturę zainspiruje młodzież do własnych poszukiwań i aktywności twórczej.
(mb)

(-)
Materiały Teatru
7 maja 2009

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia